Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  «در جستجوی فریده» چگونه نماینده ایران در اسکار 2020 شد؟!

  مستند «در جستجوی فریده» نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ شد

  امیر جدیدی بازیگر فیلم سعید ملکان شد/ نخستین تجربه سعید ملکان در مقام کارگردان

  پریناز ایزدیار به عنوان اولین بازیگر فیلم جدید سامان سالور انتخاب شد

  «مطرب» مصطفی کیایی مجوز نمایش گرفت

  «تگزاس۳» همین امسال کلید می‌خورد/ خالی ماندن سینماها جایز نیست

  یک همکاری غیرمنتظره: «پیمان معادی» بازیگر فیلم جدید محمدحسین مهدویان «درخت گردو» شد

  «روز بلوا» چهارمین فیلم سینمایی بهروز شعیبی به زودی کلید می خورد

  آغاز اکران «قسم» تنابنده و پایان «متری شیش و نیم» / قرارداد اکران سه فیلم سینمایی ثبت شد

  رضا گوران، همزمان با اکران «سرکوب»: اکران عمومی را به حذفیات جشنواره ترجیح دادم

 

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

نگاهي به بازي عرب نيا در سریال "مختارنامه"

اعتباري ويژه براي سلطان

:: 13 مرداد 1390  ::

 

سینما شبکه (سی نت): بدون شک يکي از دشوارترين چالش هاي داود ميرباقري در امر ساخت پروژه اي به شکوه و عظمت "مختارنامه"، انتخاب بازيگر اصلي ترين نقش اين سريال يعني شخصيت مختار ثقفي بوده است. شخصيتي که گرچه در منابع مختلف تاريخي، روايت هاي متعدد و گاه متناقضي از وي نقل شده است،اما در اکثر قريب به اتفاق اين روايات به رشادت، دلاوري و درايت وي اشاره شده است. از اين رو قطعا يکي از مهم ترين دلايل سپردن ايفاي اين نقش به فريبرز عرب نيا به قدرت بدني و اندام ورزيده اين بازيگر تواناي سينماي ايران مربوط مي شود. در عين حال از ياد نبريم که پيش از عرب نيا بازيگران بسياري از جمله جمشيد هاشم پور، حميد فرخ نژاد، عليرضا شجاع نوري و... کانديداي ايفاي اين نقش بوده اند که هرکدام بنا به يک دليل کاملا مشخص عطاي حضور در سريال را به لقايش بخشيده اند: طولاني بودن غيرمتعارف مدت زمان پروژه!

اين که چطور مي شود بازيگري به اعتبار و اشتهار عرب نيا که يکي از معدود ستاره هاي سينماي ايران در سال هاي ابتدايي دهه 80 محسوب مي شد و هر ساله چندين فيلم سينمايي را به کارنامه سينمايي اش مي افزود، به يکباره همه چيز را رها و قريب به پنج، شش سال از عمر خود را وقف ميرباقري و مختارنامه اش مي کند، مقوله اي است که بيش از هر چيز از نگاه عميق و ريشه اي اين بازيگر به هنر هفتم حکايت مي کند.

بازيگري که نشان داده ارزش در اختيار گرفتن يک شاه نقش را مي داند و حاضر است براي به سرانجام رساندن مسووليتش از هيچ تلاشي فروگذار نکند.

فريبرز عرب نيا بازيگري است که از چهره اي به شدت سمپاتيک برخوردار است.چهره اي به ظاهر جدي و عبوس که در عمق نگاه نافذش نشانه هايي چند از مهر و عشقي عظيم به چشم مي خورد. از اين منظر عرب نيا يکي از مناسب ترين چهره ها را براي ايفاي اين شخصيت چند وجهي دارا بوده است. علاوه بر اين مي توان به صداي گرم و پرطنين اين بازيگر اشاره کرد که نقشي قابل توجه در جذابيت بخشي هر چه بيشتر به شخصيت مختار ثقفي داشته است.

با اين همه به نظر مي رسد نگاه دقيق و منصفانه تر فيلمنامه نويسان سريال به شخصيت مختار مي توانست جذابيت اين شخصيت را دوچندان سازد. هر چند که در برخي از بخش ها به نوعي سعي شده بود به شک، دودلي و تابع احساسات بودن مختار اشاراتي شود اما برآيند کلي فيلمنامه به سمت و سويي مي رفت که به مختار وجهي اسطوره اي و دست نيافتني مي بخشيد. شايد اشاراتي صريح تر به ضعف ها و اشتباهات اين شخصيت تاريخي مي توانست ضمن تطابق بيشتر و صحيح تر با منابع تاريخي،بر جذابيت هاي بالقوه شخصيت مختار بيش از اينها بيفزايد.

فريبرز عرب نيا که روزگاري با "ضيافت" و "سلطان" به عنوان جوان اول سينماي ايران شناخته مي شد و با "شوکران" و "شيفته" خود را در ميان ستاره هاي اين سينما تثبيت کرد،حال در سال هاي پاياني دهه چهارم زندگي به اعتباري ويژه و درخور دست يافته است.اعتباري که مي تواند در ادامه راه شرايط دشواري را پيش روي وي قرار دهد. از اين پس ديگر کسي از بازيگر نقش مختار انتظار ندارد که نقش هاي کم اهميتي در فيلم هاي نازلي چون دختري در قفس را بپذيرد. عرب نيا در آستانه مسير تازه اي قرار گرفته است که اميد مي رود روز به روز بر ارزش کارنامه سينمايي اش بيفزايد.

 

منبع: مردم سالاری

2245 -  

...............................................

  اثر مرتبط:

مختارنامه - Mokhtarnameh        >> مشاهده اطلاعات کامل

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت