Header

صفحه اول   اخبار   فیلم ها   نقد و یادداشت    ویدئو   هنرمندان   جدول فروش   نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

روی پرده  -  اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)                                                                                        انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  فهرست برندگان هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن

  از امروز بلیت سینماها تا قبل از افطار به صورت نیم بها به فروش خواهد رسید

  یک داستان واقعی که گزارش آن در نیویورک تایمز چاپ شده/ پروژه احتمالی اصغر فرهادی در آینده

  ابراز تاسف «ابراهیم حاتمی کیا» از ممنوع الخروج بودن «جعفر پناهی» در گفتگو با خبرگزاری فرانسه

  داعش به پردیس کورش رفت؛ حاتمی‌کیا عذرخواهی کرد + عکس

  یک گمانه زنی زودهنگام: «همه می‌دانند» در اسکار نماینده ایران خواهد بود یا اسپانیا؟

  با احمدی‌نژاد شوخی نکردیم با بی‌توجهی در برنامه‌ریزی برای کشور شوخی کردیم

  «گرگ بازی» در انتظار اکران مناسب پس از دریافت پروانه نمایش

  تاریخ نمایش فیلم‌های اصغر فرهادی و جعفر پناهی در جشنواره کن مشخص شد

  بازیگر «چطوری ایرانی» به ایران می‌آید

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

 

سی نت  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

نگاهی به فیلم "حوالی اتوبان"

خانه یعنی آرامش، امنیت

:: 18 اسفند 1389  ::

 

سی نت: "حوالی اتوبان" نخستین فیلم بلند سینمایی سیاوش اسعدی بازخوانی یک مثلث عشقی در روایتی غیر کلاسیک است. روایت زنی که با حذف دو ضلع دیگر مثلث محوریت پیدا می‌کند.

فیلمنامه نوشته سعید نعمت‌الله است که مجموعه‌های پرمخاطبی چون "رستگاران"، "زیر هشت"، "جراحت" و فیلم سینمایی "طاووس‌های بی‌پر" را در کارنامه دارد. از ویژگی‌های مهم این نویسنده تمرکز بر وجوه اجتماعی شخصیت‌ها و دیالوگ‌های نغزگون است که البته بر سر رویکرد او به این وجه اختلاف نظر وجود دارد.

کنار هم قرار گرفتن اسعدی که فیلمسازی جوان و خوش‌قریحه در سینماست و نعمت‌الله که صاحب‌تجربه در تلویزیون و تازه‌وارد در سینماست، شرایطی فراهم کرده تا ویژگی‌های بالقوه هر یک به فعلیت مناسبی برسد و "حوالی اتوبان" فیلمی خوش‌ساخت با حال و هوا و رویکردی نسبتاً تازه بنماید.

فیلم داستان زوجی به ظاهر خوشبخت به نام سیما و پاشا است که با ورود یکی از دوستان قدیمی سیما، رابطه‌شان دچار چالش می‌شود. زنی به نام پردیس که گذشته پنهان سیما را به یادش می‌آورد و بدون آنکه بخواهد او را تهدید کند ناخواسته مسبب شروع یک بازی خطرناک می‌شود.

در واقع تم گذشته پنهان که به گونه‌ای در شخصیت‌پردازی هر سه کاراکتر وارد شده با شدت و ضعف زندگی زمان حال پاشا و پردیس و بیش از همه سیما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این می‌توان دوری از خانواده به عنوان کانون آرامش و امنیت را آسیب‌پذیری مشترک این سه کاراکتر در نظر گرفت که هر یک به نوعی دچارش هستند و باز هم سیما از این وجه محوریت پیدا می‌کند.

از همین روست که با توجه به اینکه قصه به گونه‌ای کلاسیک با دور هم جمع شدن اضلاع این مثلث کلیشه‌ای آغاز می‌شود، اما در ادامه به تدریج دو شخصیت دیگر یعنی پاشا و پردیس را حذف می‌کند، بدون آنکه تا پایان به آنها رجعتی داشته باشد. البته تأثیر حضور هر یک در زندگی و شرایط جدیدی که سیما دچارش شده، به گونه‌ای نامحسوس حس می‌شود.

به این ترتیب طراحی‌ها به گونه‌ای انجام شده تا سیما به عنوان شخصیت محوری و کاراکتری که مولفه‌های مشترک دو کاراکتر دیگر را به شکلی پررنگتر داراست، وارد آزمون بزرگ زندگی خود شود.

او که یک روز برای فرار از فقر و نکبت از خانه، پدر معتاد، مادر بیمار و خواهرش فرار کرده تا بتواند خود را بالا بکشد و زندگی جدیدی را تجربه کند، هرچند به شکلی رویایی توانسته از جایگاه یک دختر فراری و زن خیابانی به همسری جوانی از طبقه مرفه برسد، اما در مواجهه با گذشته‌اش از سوی همین شوهر و طبقه پس زده می‌شود تا بفهمد تنها جایگاهش در کانون خانواده و در کنار همان مادر بیمار و خواهر پیژامه‌پوش است.

از این وجه می‌توان فیلم را واجد یک حرف محوری دانست که با بردن به زیرلایه‌های درام عمق پیدا کرده، اما همچنان انسان بحران‌زده امروز را به بازگشت به اصل و ریشه‌های خود فرا می‌خواند.

از وجه شخصیت‌پردازی هرچند کاراکتر سیما محوریت دارد و اوج و فرود رفتار و کنش و واکنش‌هایش تابع منحنی خاص است، شخصیت پردیس هم به گونه‌ای پرداخت شده که به خوبی می‌تواند از قالب کلیشه‌ای زن خیابانی فاصله گرفته و نقاط تأثیرگذاری در ذهن مخاطب باقی بگذارد.

زنی که از نگاه شدن به جنسیتش خسته شده و می‌خواهد جنس جدیدی از رابطه با مردان را تجربه کند. زنی که حرف‌هایی برای گفتن دارد که هیچکس شنونده آن نبوده، زنی که آرامش را در کانون یک خانواده جستجو می‌کند درحالیکه خودش خانواده و دخترش را ترک کرده و فقط گاهگاهی وجه مادرانه خود را از کیسه مارگیری‌اش بیرون می‌آورد تا یادش بیاید از چه چیز محروم است. این تاوانی است که پردیس بابت ترک خانه و خانواده داده که بخشی از آن می‌تواند اجتناب‌ناپذیر باشد.

 

منبع: خبر آن لاین

1771 -  

...............................................

  اثر مرتبط:

حوالی اتوبان - Havali-e otoban        >> مشاهده اطلاعات کامل

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::

....................................................................................................................................................................................................

صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

..............................................................................................................................

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved

............................................................

طراحی و اجرا: استودیو سی نت