Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  وضع گیشه سینماها در تابستان اسف‌بار بود/ هزینه سینماها 7-8 برابر شده است

  آغاز اکران 3 فیلم جدید: «ماجرای نیمروز: رد خون» از صبح چهارشنبه سوم مهرماه اکران می‌شود/ تاریخ اکران «سال دوم دانشکده من» مشخص نیست

  سعید راد: پرسپولیسی‌ها شکوه بردن را یاد گرفتند

  آخرین وضعیت "توقیف" یک فیلم دفاع مقدسی به روایت کارگردانش

  پارسا پیروزفر «مولانا» شد/ ایفای نقش مقابل شهاب حسینی

  شکیب شجره بازیگر سریال «هیولا» وارد سینما شد/ بازی در نقش اصلی فیلم «روزی دو میلیون»

  اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا از زبان استادش تاجبخش فنائیان: کاش او رشته اش را در دانشگاه هنرهای زیبا به کارگردانی تغییر نمی داد و بازیگری را تجربه می کرد

  اعتراض وحید امیرخانی به حذف مهناز افشار از تبلیغات فیلم «شاه‌کش»

  شقایق دهقان: از بازیگری به شدت خسته شده‌ام

  دنبال سوءاستفاده از حجاب در خارج از کشور نبودیم

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

پرسه در ذهن / یادداشت حمید سلجوقی برای "پلّۀ آخر"

:: 11 اسفند 1391  ::

لیلا حاتمی در نمایی از فیلم "پله آخر"

 

سینما شبکه (سی نت): فيلم مصفا گرچه به گمانم در بدترين فصل اكران به نمايش درآمده و علاوه بر اينكه فضايش برای هر بيننده ای جذاب نيست چه بسا حتی خسته كننده و غيرقابل تحمل هم باشد اما يك اثر نامتعارف و خاص در سينمای ما به شمار می رود.ساختار «پلّۀ آخر» به گونه ای ست كه در بعضی فصل ها تماشاگرش را غافلگير می كند همچنين با تكرار برخی صحنه ها از زاويه ای ديگر،بيننده را هم در كشف جزئيات شريك می كند.

«پلّۀ آخر» محتوايی عميق و نگرش ِ فكر شده ی ِ فلسفی دارد كه آن را از جنس ِ خيلی از فيلم های به اصطلاح "روشنفكریِ" سينمای ما - نظير «چيزهايی هست كه نميدانی» و ... - متمايز می كند.

«پلّۀ آخر» با بهره گيری از شيوه ی جريانِ سيال ذهن و با نگاهی برگرفته از يك شاهكار ادبی روايت می شود.
زندگی،عشق و مرگ در يك موقعيت داستانی ِ پيچيده محوريت دومين فيلم علی مصفا را تشكيل می دهد.

قصه ی خسرو و ليلی.ليلی كه هنوز در ذهن و خيالش،آن جوانِ عاشق ِ ناكام و مُرده،زنده است.جوانی كه به خاطر ليلی مُرده و خسرو (همسر ليلی) كه آدم ِ فوق العاده خاصی ست.كه حالا م‍ی خواهد برود با آن عاشقی كه در گورستانِ متروك زير خاك خوابيده رقابت كند بر سر عشقش، كه در اين رقابت خسرو هم تلاش می كند تا بميرد! .تمام ِ فيلم روايتی ست از يك عشق مثلثی با سه وجه ليلی(ليلا حاتمی)،خسرو (علی مصفا) و دكتر امين (عليرضا آقاخانی).هر كدام از اين سه شخصيت كه در واقع می شوند سه راوی،قصه را از زاويه ی نگاهِ خود تعريف می كنند.شخصيت ها هر كدام روايتِ خودشان از اتفاقاتِ مشتركِ بينشان را بيان می كنند و در نهايت با در هم آميختگی اين روايت های پراكنده و مختلف،فيلم به يك ساختار روايی نظام مند دست می يابد.

اقتباس شده از يكی از آثار تولستوی اما بيشتر از آن،برداشت آزادی از داستان "مردگان / The Dead" از مجموعه ی "دوبلينی ها" ی جيمز جويس به نظر می آيد.مصفا به خوبی توانسته به يك داستانِ سنگين ادبی فرم سينمايی ببخشد.تفاوتِ مهم فيلم مصفا با داستانِ جويس در پايان بندی آثارشان است.

يكی از ضعف های فيلمنامه ی مصفا اين است كه به شخيت دكتر امين زياد نزديك نمی شويم (شخصيتی كه معادلش در «مردگان» جويس نيز وجود دارد).اين شخصيت جای پرداخت بيشتری داشت.

روايتی غيرخطی دارد.ترتيب و توالی اتفاقاتِ داستان سير نامنظم و پراكنده ای دارد.خودِ فيلمساز با همان نريشن اوليه اش به ما می گويد كه « کاری به ترتیب وقوع حوادث نداشته باشید.»

از ميان برداشتن مرز ميان زنده يا مرده بودنِ شخصيت اصلی،استفاده از روايت چند راوی كه در نهايت ما را به يك روايت واحد می رساند و عناصری از اين دست فرم «پلّۀ آخر» را شبيه سينمای مدرن اروپا كرده.

نسبت به ساخته ی قبلی مصفا «سيمای زنی در دور دست» اين فيلم روايتِ متقاطع و پيچيده تری دارد.وی در همان فيلم اولش هم از روايت غيرخطی استفاده كرده بود اما نه با چنين ساختار پيچيده ای. «پلّۀ آخر» برای مصفا چند قدم رو به جلوست.البته فضای فيلم و درونمايه اش،جنس ديالوگ ها و... شبيه همان فيلم قبلی ست و البته باز هم علی مصفا نشان می دهد زيبايی شناسی بصری قابل دفاعی دارد در عرصه فيلمسازی.اين را از قاب بندی ها و ميزانسن هايش می توان فهميد تا نور و رنگ صحنه اش و به نظرم از همه مهمتر موسيقی های انتخابی اش كه در دل روايت گنجانده.

فيلم،تدوين خوبی دارد.طبيعتا در اثری كه پر است از رفت و برگشت های زمانی،مونتاژ نقش برجسته تری دارد و در اين ميان فردين صاحب زمانی كارش را خوب انجام داده.حال اينكه اين رفت و برگشت های زمانی گاه طولانی و خسته كننده می شود.

اما دركل ريتم خوب ِ فيلمی كه به شدت وام دار ادبيات داستانی ست باعث شده زياد دچار كندی و افتِ خسته كننده برای مخاطب نشود(مگر اينكه بيننده از همان اول ذائقه اش با فيلم هايی از اين جنس و فضا سازگار نباشد).همينطور لحن ِ فيلم مصفا در كنار همه تلخی هايش اما رگه هايی از طنازی فيلمساز را به همراه دارد.(استفاده شده در نريشن)

فيلم مصفا همچنين در ابعادی از جمله انتخاب بازيگرانش تناسب دارد و از اين نظر فيلم يكدستی ست.
معماری خانه مادری اين فيلم ناخودآگاه علی حاتمی را يادمان می اندازد و فضای برخی فصل ها هم سينمای دلنشين وودی آلن را.

«پلّۀ آخر» داستانك های متعدد با جزئياتِ بسيار دارد.داستانك هايی كه همه در خدمت پيشبرد روايت هستند و البته همه شان هم می توانند كنجكاوی تماشاگر را برانگيزند؛ مهندس معماری كه قرار است به همين زودی ها بميرد اسكيت می خرد و می زند به خيابان و بر حسب اتفاق دوستِ سال های دور دوران مدرسه اش را می بيند و برای جبرانِ عقده های درونی خويش و تلافی بلايی كه آن زمان بر سرش آمده با مشت می كوبد بر دماغ دوستش و بعد عين بچه ها ذوقمرگ می شود از اين كار و ...

دكتری كه عاشق شخصی بوده كه همسر دوستش است و حالا دروغی به دوستش می گويد: تو سرطان داری و فاتحه! ...

شخصی كه يك زمانی يك جوانی عاشق همسرش بوده حالا می رود تا قبر آن عاشق را پيدا كند و رقابت كند با آن!

و ... همانطور كه قبلا ذكر شد «پلّۀ آخر» ساختار داستانی غنی و پيچيده ای دارد و تازه اين هايی كه گفتم فقط بخش كوچكی آن است.

در پايان يكی از ديالوگ های اساسی و خوبِ شخصيت خسرو در اين فيلم را می نويسم:
»تا قبل از شنیدن خبر، همیشه افسرده بودم، اما حالا یهو ضدضربه شدم، انگار دوای من، شنیدن خبر مرگم بود خبر مرگم !»

 

منبع: سی نت

8056 - احمد شاهوند

...............................................

  اثر مرتبط:

پله آخر - Pelley-e Akhar        >> مشاهده اطلاعات کامل

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت