Header

صفحه اول   اخبار   فیلم ها   نقد و یادداشت    ویدئو   هنرمندان   جدول فروش   نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

روی پرده  -  اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)                                                                                        انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  فهرست برندگان هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن

  از امروز بلیت سینماها تا قبل از افطار به صورت نیم بها به فروش خواهد رسید

  یک داستان واقعی که گزارش آن در نیویورک تایمز چاپ شده/ پروژه احتمالی اصغر فرهادی در آینده

  ابراز تاسف «ابراهیم حاتمی کیا» از ممنوع الخروج بودن «جعفر پناهی» در گفتگو با خبرگزاری فرانسه

  داعش به پردیس کورش رفت؛ حاتمی‌کیا عذرخواهی کرد + عکس

  یک گمانه زنی زودهنگام: «همه می‌دانند» در اسکار نماینده ایران خواهد بود یا اسپانیا؟

  با احمدی‌نژاد شوخی نکردیم با بی‌توجهی در برنامه‌ریزی برای کشور شوخی کردیم

  «گرگ بازی» در انتظار اکران مناسب پس از دریافت پروانه نمایش

  تاریخ نمایش فیلم‌های اصغر فرهادی و جعفر پناهی در جشنواره کن مشخص شد

  بازیگر «چطوری ایرانی» به ایران می‌آید

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

 

سی نت  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

نگاهي به فيلم "يكي از ما دونفر

تكرار دوباره واژه و مضمون

:: 22 فروردین 1390  ::

 

سی نت: در سالهاي نه چندان دور نام تهميه ميلاني براي من يادآور زني هنرمند بود كه سعي دارد روح زنانه را بر پرده تصوير كند. او در فيلم نامه هايش پرده از خصايل زناني بر مي داشت كه به نوعي جبر زندگي در جامعه مردسالار آنان را به سمت انتخاب هاي دشوار سوق داده است. فيلم هاي "دو زن" و "واكنش پنجم" و "نيمه پنهان" تصويري از همين زنان بودند و اين تلاش و پيگيري ميلاني براي اثبات خودش در سينماي ايران برايم قابل تقدير بود.

نمي دانم چرا و چگونه ميلاني از سينماي كه داستانهاي زنانه تلخ را روايت مي كرد به سينماي امروزش رسيده، شايد تغييرات عجيب جامعه اي كه تقريبا بيشتر ناهنجارهايش به هنجار تبديل شده و يا حضور همسر آرشيتكتش و ... باعث شده سينماي او پس از فيلم خوب "آتش بس" رنگ ديگري به خود بگيرد. سينمايي كه بيشتر تصوير گر زندگي مهندسين جوان است. تصاويري بسته در لوكيشن هاي محدود و دكورهايي ساخته شده و مبلماني تكراري و ...

"يكي از ما دو نفر" را در جشنواره نديده بودم و نظرات ضد و نقيض دوستان در مورد معمولي بودن اين فيلم، من را ترغيب كرد تا به هر صورت زماني را براي ديدنش اختصاص دهم. ميلاني در صحبتهايش عنوان كرده بود كه فيلم آخرش يك كار متفاوت در سينماي اوست. شايد تنها تفاوت اين فيلم با ساير آثار او درساختار فيلم است زيرا از ابتدا تا انتهاي داستان يك فلاش بك طولاني است. فكر ميكنم اين امر آنقدر ميلاني را ذوق زده كرده است كه يكي از ما دو نفر را يك كار متفاوت مي بيند.

فيلم كه به اتمام رسيد هنوز صداي دو دختر نوجواني كه پشت سرم نشسته بودند و محو تيپ ظاهري و ماشين آخرين مدل بهرام رادان بودند در گوشم مي پيچيد. تنها دليلي كه ميتوانم خود را مجاب كنم كه چرا ميلاني فيلم بسيار معمولي "يكي از ما دو نفر" را راهي پرده كرده است، همين قشر از دختركان هستند. دختراني كه علي رغم تحصيلات باز هم به دنبال روياهاي خود و جوانان پولدار شيك پوش مي گردند. اشاراتي كه كم و بيش درلابه لاي ديالوگ هاي بابك مي توان به آن رسيد، از نظر بابك و مردان امثال او اين دختران به درد "جرز ديوار مي خورند".

داستان بررسي روابط دو مهندس معمار است كه همكاريشان به علاقه ختم ميشود. فيلم در ظاهر همين خط داستاني را دارد. اينبار ميلاني عملا وارد حيطه كاري مهندسين معمار شده و با ترسيم محيط كاري و نوع روابط زنان و مردان سعي كرده است به نوعي منتقد اين قشر باشد. تلاشي كه به علت فيلم نامه ضعيف و عدم شخصيت پردازي كامل كاراكترها خصوصا سارا نتوانسته انديشه كارگردان را منعكس كند.

نكته ديگري كه در اين فيلم به وفور تبليغ شده است. نام شركتهاي مهندسين مشاور و معمار يا استفاده از چادر نسوز و ... است حداقل تهراني ها مدل چادر تبليغي در اين فيلم را در يكي از پاركهاي معروف تهران ديده اند.

مردان قصه ميلاني اينبار هم با زنان رقابت مي كنند. مهندس امان مردي پولدار و هوس باز است كه وقت آزادش را صرف روابط آزادش با زنان مي كند. اما با ديدن سارا به هر شكل ممكن سعي دارد او را مرعوب عشق كند. از نظر او اين دختر زن زندگي است چون روابط آزاد ندارد. اين تفكر از همان ذهنيت مردان ايراني نشات مي گيرد كه آنها قبل از ازدواج مي توانند زندگي آزادي داشته باشند اما براي تشكيل زندگي به دنبال دختراني از جنس سارا هستند.

"بهرام رادان" در نقش بابك امان با همه تلاشي كه كرده، همان رادان هميشگي را به نمايش گذاشته است. "السا فيروز آذر" هم كه به مدد خاله اش بازيگر شده است بازي خاصي ندارد به غير از اينكه ميلاني اينبار با تاكيد زياد كاراته كار بودنش را به رخ كشيده است. حضور پيام صالحي خواننده گروه آريان بيشتر يادآور اسپانسر بازيگر است، زيرا در همه سكانسهايي كه حضور دارد حتي نمي تواند صدايش را كنترل كند.

كاراكتر سارا يك دختر تحصيل كرده با عقايد مدرن امروزي را تبليغ مي كند. او هم بر كارش احاطه دارد و هم هنرمند است. ميلاني در ابتدا سارا را مرعوب عشق بابك نشان مي دهد اما او با توجه به عقايد خاصي كه دارد اين علاقه را سركوب مي كند. همين امر بابك را براي رسيدن به او مصرتر مي كند. فيلم در تصوير اوليه اين جريان موفق است. اما ريتم كند و شباهت هاي زيادي كه بين كاراكترها و علي الخصوص طراحي لباس و صحنه با ديگر آثار چند سال اخير ميلاني دارد، تازگي و بكر بودن تصاوير و موضوع را براي تماشاگر از بين مي برد. همين امر و داستاني كه كشش تبديل شدن به فيلم بلند را ندارد و ديالوگ هاي شعار گونه سارا در بسياري از سكانس ها ذوق ديدن فيلم را در تماشاگر از بين مي برد. و تماشاگر مي ماند و پايان باز قصه كه ساراي سرسخت داستان در حالي كه باز هم بر عقايدش پافشاري مي كند در جاده خاكي زندگي با سرعت مي راند. گويي ميلاني فراموش كرده است كه ديگر دوران شعارهاي روشنفكري براي جوان امروزي گذشته است. اين موضوع قابل تقدير است كه او به نوعي به يكي از مشكلات جوانان جو زده امروز پرداخته است، اما نوع نگاه او و پرداختي كه از شخصيت سارا و بابك دارد تنها به بخش محدودي از آدمهاي اين جامعه مي پردازد.

در پايان اگر ميلاني در آثار آينده باز هم روند فيلم هاي اخيرش را ادامه دهد بايد سينماي او را تمام شده فرض كنيم. زيرا او عقب گرد جدي در سينماي داستان گويش داشته است. اميد كه او به دوران طلايي سينماي اجتماعي زنانه اش بازگردد. سينمايي كه تصويري قابل قبول اززنان جامعه را منعكس مي كرد.

 

منبع: سی نت

1664 -  

...............................................

  اثر مرتبط:

یکی از ما دو نفر - Yeki az Ma 2 Nafar        >> مشاهده اطلاعات کامل

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::

....................................................................................................................................................................................................

صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

..............................................................................................................................

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved

............................................................

طراحی و اجرا: استودیو سی نت