Header

صفحه اول   اخبار   فیلم ها   نقد و یادداشت    ویدئو   هنرمندان   جدول فروش   نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

روی پرده  -  اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)                                                                                        انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  فهرست برندگان هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن

  از امروز بلیت سینماها تا قبل از افطار به صورت نیم بها به فروش خواهد رسید

  یک داستان واقعی که گزارش آن در نیویورک تایمز چاپ شده/ پروژه احتمالی اصغر فرهادی در آینده

  ابراز تاسف «ابراهیم حاتمی کیا» از ممنوع الخروج بودن «جعفر پناهی» در گفتگو با خبرگزاری فرانسه

  داعش به پردیس کورش رفت؛ حاتمی‌کیا عذرخواهی کرد + عکس

  یک گمانه زنی زودهنگام: «همه می‌دانند» در اسکار نماینده ایران خواهد بود یا اسپانیا؟

  با احمدی‌نژاد شوخی نکردیم با بی‌توجهی در برنامه‌ریزی برای کشور شوخی کردیم

  «گرگ بازی» در انتظار اکران مناسب پس از دریافت پروانه نمایش

  تاریخ نمایش فیلم‌های اصغر فرهادی و جعفر پناهی در جشنواره کن مشخص شد

  بازیگر «چطوری ایرانی» به ایران می‌آید

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

 

سی نت  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

نگاهی به فیلم "مرهم"

بيا و اين دل شكسته را مرهم باش

:: 12 اردیبهشت 1390  ::

 

سی نت: گاهي اوقات آخرين ساخته يك كارگردان صاحب نام آنقدر كامل هست كه آثاري مانند "تيغ زن" و "هو" را در حد يك شوخي در كارنامه كاري او بدانيم. "مرهم" عليرضا داود نژاد آخرين اثر و كاملترين فيلم كارنامه كاري او به حساب مي آيد. داودنژاد به نوعي مشكلات جاري در زندگي جوانان را در فيلم هاي "مصائب شيرين" و "بچه هاي بد" تصوير كرده بود. اما آخرين ساخته او نه تنها به زندگي نسل جوان و مشكلاتشان مي پردازد بلكه بي پرده تصاويري مستند گونه را از درد مدرن جامعه معاصر امروز روايت مي كند: اعتياد مدرن نسل جوان.

داودنژاد با تبحر خاصي فيلم نامه روان اثرش را به رشته تحرير درآورده است. به همين دليل فيلم در عين سادگي روايتي قوي را با كاراكترهاي شناسنامه دارش بر پرده تصوير كرده است.

دوربين كنجكاو داودنژاد همانقدر كه در تصوير حقيتهاي خفته در گوشه و كنار شهر صادق است، در پياده سازي كاراكترهاي جوان قصه وامدار حقيقت جاري جامعه است.

قصه از تضاد بين نسل ها آغاز مي شود. مادربزرگ و نوه (احترام حبيبيان و رضا داودنژاد) بر سر اختلاف نظرهاي مالي بر سر ميز صبحانه نزاع لفظي دارند. داودنژاد با مهارت، تفاوت ديدگاه دو مادربزرگ دارا و ندار را در اين فيلم نشان داده است. يكي با همه دارايش بر سر مسائل مالي با نوه اش مشاجره دارد و ديگري با همه نداريش پس اندازش را خرج اعتياد نوه مي كند.

داودنژاد در سكانس هاي بعد همين تضاد آشكار بين نسل قديم و جديد را با نشان دادن سنت گرايي خانواده پدري مريم نشان داده است. اين پدر استحكام خانواده را در سنت گرايي صرف مي داند و به همين دليل مريم كه عصيان كرده است لياقت كمربند و حتي مرگ را دارد. تصويري دقيق و واقعيتگرا از حقيقت محض، سنت گرايي صرف طبقاتي از جامعه.

در اين بين مريم كه جايگاهي در خانواده سنتي خود ندارد، چاره اي جز فرار به سوي آغوش جامعه نخواهد داشت. آينده اي كه او در كنار عشقي مدرن در ذهن تصوير كرده است، براي هر جواني وسوسه انگيز است. اما در اين بين مادربزرگ پير او كه در عين سالخوردگي، ديدگاه مدرني به زندگي مريم دارد بر خلاف نگاه سنتي پدر كه او را مستحق مرگ مي داند راه ارتباطي با او را از طريق گوشي موبايل در آخرين لحظه حفظ مي كند.

فيلم نه تنها در تصوير پارادوكس روابط بين مادربزرگ و نوه خوب عمل كرده است، بلكه با تصوير سازي اعتماد بين نسل قديم و جديد سعي دارد فلسفه بين تفاوت نسل ها را به تصوير بكشد كه اتفاقا به شدت موفق است.

كاراكتر "عزيز" با بازي جذاب و دور از انتظار" كبري حسن زاده" يك آلترناتيو به تمام معناست. او با آن نگاههاي به نم نشسته اش نماينده نسل گذشته است. اما داودنژاد با زيركي چهره جديدي از مادربزرگان سنتي ارائه داده است. شخصيت عزيز با همه تعصبي كه در حفظ سنتهايش دارد به طرز شگفت انگيزي به روز است و در خاستگاه فرديش به جاي نفي نسل جوان با او همقدم ميشود. عزيز با كلان نگري به موضوع اعتياد نگاه مي كند و همانند يك روانشناس به دنبال ريشه مشكلات است. او در حالي كه به شدت از نصيحت مادربزرگوار مريم چشم پوشي مي كند هنوز خود را نيازمند نصيحت شدن مي داند. داودنژاد با تصوير همراهي مادربزرگ و نوه جهت تهيه مواد مخدر نه تنها شيوه برخورد نسل گذشته را زير سوال مي برد بلكه در پي نشان دادن راهكار رفع مشكل شكاف بين نسلهاست. ديدگاهي كه كمترين اثرش تلنگري كوچك بر خانواده هايي است كه تنها راه برخورد با جوانان كنجكاو اين زمانه را در طرد شدن مي دانند و لحظه اي براي درك و همراهي آنها تلاشي نمي كنند.

بازي طناز طباطبائي در خور توجه است. او با نشان دادن ترس و اضطراب مداومي كه در صورت و نگاهش جاري است از پس استيصال مريم برآمده است. رضا داودنژاد با آن چهره آرام و منطقي تصوير جديدي از خود نشان داده است. تصويري كه تا به حال در پشت كاراكترهاي طنز و كليشه پنهان شده بود.

دوربين كنجكاو داودنژاد در بيشتر سكانس ها با لرزش هايش اضطراب جاري در فيلم را بيشتر به بيننده منتقل كرده است، همين امر و فيلم نامه خوب اثر ريتم فيلم را در بيشتر سكانس ها حفظ كرده است.

فيلم در حالي روايت گر داستان تقابل سنت و مدرنيته است كه به شدت سعي دارد شكاف بين نسل قديم و جديد را زير سوال ببرد . شكافي كه گاهي تا فروپاشي نسل گذشته و حال پيش رفته است. كارگردان با انتخاب جسورانه لوكيشن هايش نه تنها در حاشيه به نحوه مصرف كردن شيشه پرداخته است بلكه با هوشياري از معضلاتي كه در زير پوست اين شهر جاري است، پرده برداشته است. تصوير انتخابي او از رپرهاي معتاد و بيكار در حالي كه بر بام تهران عمرشان را به بطالت مي گذرانند، مي تواند زنگ خطري باشد براي خانواده هايي كه آزادي عمل كنترل نشده اي را به جوانانشان در زير نام آزادي عطا مي كنند. و همچنين تذكر مهم كه سكوت در برابر اين مشكلات نسل جوان نه تنها دردي را دوا نمي كند بلكه هر روز خيل بيشتري از جوانان را به سمت اعتياد سوق خواهد داد.

داودنژاد در حالي فيلم را به پايان مي برد كه مريم زخم خورده و تنها در حالي كه به بلوغ فكري رسيده است به آغوش امن مادربزرگ پناه مي برد. رجعتي زيبا و عبرت انگيز به سمت ريشه ها. يادآوري اين نكته كه درخت زندگي تنها با داشتن ريشه هايش مي تواند به بار بنشيند و اگرخانواده ها با پايبندي بر همه ارزش ها درك درستي از دنياي جوانان امروز پيدا كنند و اعتماد و همدلي جوانان را كسب كنند شكاف بين نسل ها با قبول ديدگا ههاي جديد و منطقي نسل فعلي از بين خواهد رفت. زيرا:
هر كسي كو دور ماند از اصل خويش ، باز جويد روزگار وصل خويش.

 

منبع: سی نت

1455 -  

...............................................

  اثر مرتبط:

مرهم - Marham        >> مشاهده اطلاعات کامل

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::

....................................................................................................................................................................................................

صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

..............................................................................................................................

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved

............................................................

طراحی و اجرا: استودیو سی نت