Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  ساخت «من زنده‌ام» و فیلمی درباره داعش منتفی است/ حاتمی‌کیا در جشنواره فیلم فجر

  شورای صنفی نمایش: ارایه بلیت نیم بها غیر از روز سه شنبه تخلف است/ «سرکوب» بعد از «سرخپوست» می‌آید

  «تگزاس» اولین پنجگانه سینمای ایران می‌شود/ آماده شدن فیلمنامه قسمت سوم

  آخرین پروانه ساخت های آثار سینمایی اعلام شد/ رامبد جوان برای فیلم جدیدش با نام «سال نو» مجوز ساخت دریافت کرد

  اهدای تندیس «دستاورد فردی ویژه» در نوزدهمین جشن حافظ

  اعتراض دست‌اندرکاران «ما همه با هم هستیم» به توقیف فیلم توسط دادستان کرمان

  احتمال اکران فیلم سینمایی «معکوس» در مهرماه ۹۸

  مرمت تالار اصلی تئاتر شهر شهریور تمام می شود/ آغاز اجراها از ابتدای پاییز

  وعده‌ی احداث یک مجتمع سینمایی در چهارباغ اصفهان

  برای ساخت «قصرشیرین» ماشینم را فروختم و بی‌ماشین هستم/ آنهایی که داد می‌زنند پول کثیف، همان‌هایی هستند که در این ۲۰ سال پولدار شده‌اند/ صحبت های رضا میرکریمی در خصوص حواشی دو فیلم جدیدش

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

نمونه‌شناسي قهرمان در سينماي جنگ

پلان آخر

:: 5 مهر 1390  ::

 

سینما شبکه (سی نت): بستر ايدئولوژيک سينماي دفاع مقدس تحت تأثير انقلاب اسلامي و وام‌گيري از فرهنگ ايثار و شهادت رنگ و بويي متمايز از سينماي جنگ هاليوودي دارد. مؤلفه‌هاي بسيار انساني حاکم بر سينماي دفاع مقدس چنان ساختار مفهومي آثار را در کنکاش ايده‌آل‌هاي انساني قرار مي‌دهد که نمي‌توان جز نگره‌اي آرماني انتظار چيز ديگري ازسينماي جنگ ايراني داشت.

مهدي نريمان، سعيد، عباس حيدري، حاج کاظم، سردار راشد، اکبر منافي و فريدون کيافر از جمله قهرمانان سينماي جنگ ايران هستند که در عين داشتن افتراقات عميق تيپيک اما در يک ويژگي مشترکند که همان آرمان‌گرايي و اعتقاد راسخ است و بر همين مبناست که ما پاياني سعادت‌گونه و خوش را در زندگي آنها ملاحظه مي‌کنيم.

شهادت مهدي نريمان (فرج‌الله سلحشور- پرواز در شب) در سکانس شريعه از الگويي برمي‌خيزد که همواره در ذهن بچه مسلمان شيعي با يادآوري حماسه نهرعلقمه حضرت عباس(ع) جلوه‌اي روشن يافته است و اين صحنه در سينماي جنگ ما داراي بار عاطفي و وقار اعتقادي بالايي است.

سعيد (علي دهکردي - از کرخه تا راين) نيز اگرچه براي مداواي چشمش به آلمان مي‌رود اما فرياد تنهايي و غربت تلخش در کنار رودخانه راين، آواي بلند مظلوميت رزمنده ايراني بود که به دليل بمب‌هاي شيميايي ساخته شده در کارخانه‌هاي آلماني حتي از پاسخگويي به گزارشگران خارجي نيز عاجز هستند و اينگونه بود که سرطان خون سعيد را نيز به سعادت اخروي شهادت رساند.

اما شايد مظلوم‌ترين قهرمان سينماي جنگ، عباس حيدري (حبيب رضايي - آژانس شيشه‌اي) باشد که مجال مؤثري را براي بازبيني کوتاهي‌هاي جامعه و مسئولان در قبال رزمندگان به وجود آورد. ترکشي که روزي موجوديت سرزميني ايران را نشانه رفته بود، حال به عنوان يادگاري آن دوران سخت به شاهرگ غيرت و معرفت نزديک مي‌شد و هيچ کس توجهي به اين موضوع نداشت. انگار يادمان رفته بود که امنيت ملي ايران از صدقه سر عباس‌ها به وجود آمده بود و نمي‌خواستيم که ذره‌اي از غيرت او را پاسخگو باشيم و چنين بود که تعلل کرديم و عباس نيز به شهادت رسيد.

حاج کاظم (پرويز پرستويي -آژانس شيشه‌اي) را متهم کرديم که چرا در پي مطالبه حق عباس برآمده‌اي و ندانستيم که چگونه قلب او را شکستيم و حتي وقتي اسلحه را با درايت به سمت ما گرفت تا به خود آييم با بد و بيراه او را يک جنگ‌طلب ناميديم و گوهر وجود او را نشانه رفتيم اما باز هم قهرمان سينماي جنگمان در آزمون غيرت و معرفت سربلند بيرون آمد.

از درک سردار راشد (پرويز پرستويي - موج مرده) و کارهايي که انجام مي‌داد عاجز بوديم و اعتقاد انساني او و نگاه ايده‌آل وي را پس مي‌زديم و مي‌گفتيم دوره جنگ به سرآمده و بهتر است همگام با روح زمان و الگوي گفت‌و‌گوي ميان فرهنگ‌ها پيش برويم اما مگر مي‌شد سقوط هواپيماي مسافربري را فراموش کرد و از شنيدن نام وينسنس دچار انزجار نشد. راشد در کليدي‌ترين جمله خود خطاب به آدم‌هايي که وي را مورد عتاب قرار داده بودند گفت جنگ را مديريت کرديم و فرزندان خود را به شما سپرديم، بنگريد کدام يک کم کاري کرده‌ايم. سردار راشد نيز سبکبال و جسور در آخرين سکانس اثر به سمت ناو وينسنس مي‌رود و اين شايد عروجي ديگر را تداعي‌گر باشد.

اکبر منافي (پرويز پرستويي - پاداش سکوت) را فردي متوهم و روان‌پريش دانستيم که بيهوده وقت خود را تلف يک پريشان ذهني کرده است. دريغ از اينکه وجدان و شرف انساني، وي را بر آن داشته بود تا حقيقت شب عمليات در هور را براي پدر شهيد ابراهيمي آشکار سازد. مي‌گفتيم ديوانه شدي که مي‌گويي من قاتل پسرتان هستم اما حقيقت را نمي‌توان انکار کرد ولو با اين توجيه که اگر يحيي به زير آب نمي‌رفت عمليات لو مي‌رفت. اکبر نيز در پايان فيلم و با آرامش در کارگاه کوچک پدر شهيد به همکاري مشغول است.

اما جنس قهرمانی فریدون کیافر (امیر جعفری - نفوذی) در فرآیندی متفاوت از دیگران شکل گرفت. کاراکتری دوست داشتنی و مظلوم که بدترین اتهامات از جمله همکاری با گروهک ها، نقش آفرینی در جبهه عراق به عنوان ستون پنجم و معاند نظام جمهوری اسلامی به او نسبت داده شد و حتی فرزندانش نیز به او اعتقادی نداشتند. عمق این مظلومیت تا جایی است که این قهرمان در مسیر کشف حقیقت، قدرت گویش خود را به دلیل از بین رفتن تارهای صوتی اش توسط جورابچی (قاسم زارع) از دست داده و نمی تواند اتفاقات تلخی که برایش افتاده توضیح دهد اما در پایان با آشکار شدن پشت پرده خرابکاری های دوران جنگ و نقش بارز جورابچی در این حوادث، شمایل فریدون کیافر تطهیر می شود و به سمت زندگی عادی خود باز می گردد.

 

منبع: روزنامه ایران

1622 -  

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت