Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  اعتراض دست‌اندرکاران «ما همه با هم هستیم» به توقیف فیلم توسط دادستان کرمان

  احتمال اکران فیلم سینمایی «معکوس» در مهرماه ۹۸

  مرمت تالار اصلی تئاتر شهر شهریور تمام می شود/ آغاز اجراها از ابتدای پاییز

  وعده‌ی احداث یک مجتمع سینمایی در چهارباغ اصفهان

  برای ساخت «قصرشیرین» ماشینم را فروختم و بی‌ماشین هستم/ آنهایی که داد می‌زنند پول کثیف، همان‌هایی هستند که در این ۲۰ سال پولدار شده‌اند/ صحبت های رضا میرکریمی در خصوص حواشی دو فیلم جدیدش

  توقف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان!

  بلیت «پردیس رازی» از این پس در تمام ایام هفته نیم‌بها خواهد بود

  ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد/اجرای تاک‌شو در فضای مجازی

  امکان اکران «روزهای نارنجی» در پاییز/ حضوردر جشنواره های خارجی ادامه دارد

  فیلمبرداری «دوزیست» با بازی جواد عزتی و هادی حجازی فر به پایان رسید

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

  توقف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان!

  برای ساخت «قصرشیرین» ماشینم را فروختم و بی‌ماشین هستم/ آنهایی که داد می‌زنند پول کثیف، همان‌هایی هستند که در این ۲۰ سال پولدار شده‌اند/ صحبت های رضا میرکریمی در خصوص حواشی دو فیلم جدیدش

  ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد/اجرای تاک‌شو در فضای مجازی

  بلیت «پردیس رازی» از این پس در تمام ایام هفته نیم‌بها خواهد بود

  فیلمبرداری «دوزیست» با بازی جواد عزتی و هادی حجازی فر به پایان رسید

  احتمال اکران فیلم سینمایی «معکوس» در مهرماه ۹۸

  اعتراض دست‌اندرکاران «ما همه با هم هستیم» به توقیف فیلم توسط دادستان کرمان

  امکان اکران «روزهای نارنجی» در پاییز/ حضوردر جشنواره های خارجی ادامه دارد

  پردیس سینمایی ملت 15 سالنه می شود

  وعده‌ی احداث یک مجتمع سینمایی در چهارباغ اصفهان

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

نگاهی به فیلم "قلاده های طلا"

اکشن و سیاسی بازی در فرم، ماقبل سیاسی در محتوا

:: 20 فروردین 1391  ::

 

سینما شبکه (سی نت): "قلاده های طلا" فیلمی که ادعا می کند سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است، کما اینکه از دیگر فیلمهای هم رده و همیارش نظیر "اخراجی های سه" و "پایان نامه" یک سرو گردن خوش ساخت تر و خوش ایده تر است، اما اشکالات درشت و در عین حال جزئی را در لایه لایه های فیلم نامه اش قرار داده است.

داستان از این قرار است که سازمان جاسوسی ام ای سیکس که مامور بر اندازی نظام جمهوری اسلامی ایران است فرصت را غنیمت شمرده و در جریان انتخابات ریاست جمهوری هشتاد و هشت با مامور خبره و تنومندی به نام فتحی که به استخدام خود در اورده است و همینطور جاسوسی که به عنوان کارمند در وزارت اطلاعات ایران گمارده است میخواهد ماموریت خود را پیش ببرد.

ماموری جوان و تیزهوش با پنج همراه تیپیک و خل وضع که هیچگاه به شخصیت حتی نزدیک هم نمیشوند. انهم پنج، شش نفره و با طراحی تمام اغتشاشات به وجود امده بلاخص در تهران میخواهند نظام یک کشور بزرگ و پرقدمت را طبق ادعای خودشان نهایتا یک ساله دگرگون کنند. این حرکت ساده انگارانه بر خلاف ادعای یکی از ماموران وزارت اطلاعات است که رو به جاسوس حاضر در وزارت میگوید قضیه (اغتشاشات) مهمتر از این حرفهاست و شاید به قولی این حرکت یک سیر برنامه ریزی شده است. اما کارگردان نمونه ای ساده انگارانه و دم دستی تر را برای سر و سامان دادن آنهم تنها برای حرکت رو به جلوی تعلیقی و فرمی فیلمش انتخاب می کند، و تنها به چند نماد و شعار بسنده می کند و البته با طراحی و میزانسن های بکر صحنه های اغتشاشات در نیمه دوم فیلم به فکر میخکوب کردن تماشاگر به جذابیتهای بصری و نو سینمای ایران است که تماشاگر کمتر به ان عادت داشت.

البته از تیزهوش بودن و منصف بودن طالبی همین بس که با دل و روحش این اثر را خلق کرد و این کاملا از چند زاویه قابل بحث است. یکی اینکه طالبی بعد از هر سکانس و مچ گیری که برای بیننده به وجود می اورد سعی نمی کند قضاوت کند و توضیح مورد دلخواه سیاسی خودش را بدهد، بلکه با یک حرکت بکر و هوشیارانه توضیحات متنی ای را بعد پایان هر سکانس به نمونه فیلمهای مشابه سیاسی خارجی در زیرنویس بدون پیش فرض و قضاوت مطرح می کند. یکی دیگر از ویژگی های ممتازش نسبت به اثر ضعیف "اخراجی های سه" این است که طالبی هوش مخاطبش را دست کم نمیگرد و برای هر گروه و دسته انتخاباتی ارزش و احترام قائل می شود. ارجاعتان می دهم به آن سکانس مناظره "اخراجی های سه" که ده نمکی کودکانه ترین و مسخره ترین راه را برای نشان دادن خیانت نامزدهای دیگر انتخابی و رو شدن دست سران فتنه برای مردم، با فراموشی باز کردن میکروفن از لباس و گفتگو های مسخره و چندش اور دو نامزد دیگر انتخابات، و شنیده شدن گفته هایشان توسط مردم، در ان صحنه به مخاطب عرضه می کند. که سطحی ترین سکانس ممکن در تاریخ سینمای ایران بود.

"قلاده های طلا" به مشابه دیگر فیلم سیاسی ایران "پایان نامه" که البته اثر ضعیفی هم بود تعلیق را رعایت میکند ولی این تعلیق را از فرم و اکشنش به دست آورده نه فیلم نامه ای که خودش لحنش سر راست باشد و قابلیت تعلیق را داشته باشد.

اعتقاد دارم فیلم متشکل از سه نیمه است:
- نیمه اول معرفی شخصیت های جاسوس و خارج نشین و مطرح کردن تفکراتشان در طراحی اغتشاش در ایران است.
- نیمه دوم دقیقا بعد از انجام انتخابات ریاست جمهوری و اعلام رمز تقلب بزرگ توسط سران فتنه و اغتشاشاتی که به زیبایی و قابل تحسین در مقابل پایگاه بسیج انجام میپذیرد که البته نقطه قوت فیلم بود و تعلیق از داستانش به بهترین فرم در امده بود.
- اما در نیمه سوم فیلم، تعلیق کمی میخوابد و بیشتر به قضاوت کلی (و نه جزیی و مفهومی اثر) می پردازد.

بازی علی رام نورایی سبکی جدید و عجیب و غریب و تاحالا ندیده شده در سینمای ایران بود و از لحاظ فیزیکی و اکت مناسب با نقش انتخاب شده بود. درکل هنوز مشخص نیست داستان "قلاده های طلا" حالتی مستند دارد یا به صورت سلیقه ای از ذهن طالبی و مشاورانش به رشته تحریر درآمده است. چون بدیهی است که طراحی تمام وقایع سال 88 توسط شخصیت فتحی که آن هم فقط با یک موبایل و نه فیس بوک و توییتر و... تمام صحنه گردانی های داخل ایران را با کمک چند ادم بی وطن و بی فرهنگ که یکی همجنس باز است، یکی پیرمردی غرغرو و با تفکراتی پوسیده و شاهنشاهی است و دیگری زنی یبس و خشک که تعلیم دیده اردوگاه اشرف است و دیگری مترجم سفارت انگلستان که در واقع بچه است و سراسر از احساسات کودکانه و احمقانه، نمیتواند واقعیتی تمام و کمال از حول و هوش اننتخابات سال 88 باشد.

فیلم، فیلمنامه ندارد و همه یکسری نمادها و توضیحاتیست که طالبی از جریان انتخابات شنیده و البته سر اخر هم نتیجه گیری چندان خوبی ندارد. مثلا شخصیت مامور، با بازی امین حیایی چگونه فتحی را در آن شلوغی و اغتشاش ان هم تک و تنها بدون همدم و همفکر و همکاری شناسایی می کند؟ آیا فیلم توضیح مکفی در اینباره می دهد؟ نحوه رابطه جاسوس حاضر در وزارت با فتحی و ان نقشی که جلیلوند نقشش را بازی میکند به چه گونه ای رقم خورده است؟ اصلا جاسوس وزارت اطلاعات انهم به صورت انفرادی در حالی که بزرگی و کوچکی پستش در وزارت برای ما نامعلوم است از طریق چه رابطی و با چه اعتباری به سران خارج نشین وصل است؟ این سوالها را فیلم نباید برای ما طرح کند و جواب بدهد؟ آنهم فیمی که ادعای روشنگری دارد و تنها درسر آخر به حکم اعدامش بسنده می کند و البته توضیح کوتاهی می دهد که به علت همکاری به چند سال حبس محکوم شده. همین و بس. در حالی که نمی گوید این مامور کی بود، پیشینه و گذشته اش چه بوده است؟ و چگونه در این وزارت به این عظمت و در راه چه فرایندی دست به خیانت می زند؟ آیا مشکل مالی داشته؟ آیا اعتقاداتش با دیگر همکارانش یکی نبوده؟ هیچ کدام از این سوالها را نه فیلم مطرح میکند و نه جواب میدهد.

"قلاده های طلا" روح ندارد. به همین راحتی. یعنی فیلمی که می توانست ماندگاری زمانی پیدا کند محدود به سال 88 باقی ماند و تنها یک فیلم مکانیکی تا حدودی خوش ساخت لقب می گیرد.

فیلم اساسا مشکل فیلم نامه دارد و شخصیت هایی که خلق میکند برایشان شناسنامه قابل قبولی ترتیب نداده و چرایی کارها و رفتارهایشان چه شخصیت های مثبت و چه منفی را توضیح نمی دهد. یعنی هم توضیح نمی دهد و هم سر آخر جوابی قانع کننده به اندازه روشنگریه سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای بعد انقلاب نمیدهد.

می گویم بعد انقلاب چون در قبل انقلاب فیلم های خوش ساخت و مفهومی و سیاسی زیاد دیده ام. فیلم هایی که اکشن سیاسی نبود! با مطرح کردن معضلات طبقه فرودست جامعه، و نشان دادن آدمهای لوطی و سالمی که در گرد و غبار زمانه ی کثیف و نابهنجار قبل از انقلاب به ناهنجاری می رسیدند، به معنای سیاسی میرسید.

در کل از ساخته شدن فیلمهای سیاسی که لازمه اش تعلیق است حمایت می کنم. ژانری که بزرگ ترین غایب حال حاضر سینمای ماست. البته ژانری با رعایت حداقل منطق ها و رعایت تمام و کمال انصاف.

در آخر، به انصاف و نوع نگاه سالم ابوالقاسم طالبی درود میفرستم.

 

منبع: سی نت

2746 -  

...............................................

  اثر مرتبط:

قلاده های طلا - Ghalladehay-e Tala        >> مشاهده اطلاعات کامل

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت