Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  امیر جدیدی بازیگر فیلم سعید ملکان شد/ نخستین تجربه سعید ملکان در مقام کارگردان

  پریناز ایزدیار به عنوان اولین بازیگر فیلم جدید سامان سالور انتخاب شد

  «مطرب» مصطفی کیایی مجوز نمایش گرفت

  «تگزاس۳» همین امسال کلید می‌خورد/ خالی ماندن سینماها جایز نیست

  یک همکاری غیرمنتظره: «پیمان معادی» بازیگر فیلم جدید محمدحسین مهدویان «درخت گردو» شد

  «روز بلوا» چهارمین فیلم سینمایی بهروز شعیبی به زودی کلید می خورد

  آغاز اکران «قسم» تنابنده و پایان «متری شیش و نیم» / قرارداد اکران سه فیلم سینمایی ثبت شد

  رضا گوران، همزمان با اکران «سرکوب»: اکران عمومی را به حذفیات جشنواره ترجیح دادم

  انتشار «گفت‌وگوهایی با کیارستمی» در آمریکا

  کیانوش عیاری پس از 3 دهه با همراهی تهیه کننده «هزارپا» کمدی می‌سازد/ حضور رضا عطاران به عنوان اولین بازیگر در این فیلم با نام «‎رِکِر» قطعی شده است

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

اختصاصی سی نت

آیا شبکه نمایش خانگی رو به نابودی است؟؟ / یادداشت پیمان کلهر برای حال و روز فعلی شبکه نمایش خانگی

:: 8 بهمن 1391  ::

بخش ویدئو

 

سینما شبکه (سی نت): در روزهایی که شبکه نمایش خانگی همانند سینما حال و روز خوشی ندارد و حاشیه های مربوط به آن برای مخاطبان بیشتر جلب توجه میکند موسسات ویدئو رسانه با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته و فانوس به دست با شک و تردید به ادامه کار در این صنف می نگرند.

به گزارش سی نت، در ابتدای سال مخاطبان و علاقه مندان شبکه نمایش خانگی به همانند سینما سالی پررونق را طی می کردند اما با گذشت چند ماهی از سال مشخص شد که پیش بینی ها درست نبوده و صحبت های مسئولان در مورد مشکلات شبکه که چند سالی است شنیده می شد امسال رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته و این معضلات کمرشکن می تواند منجر به نابودی کامل شبکه خانگی شده. مشکلات و عواملی که در زیر به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

1 - نسخه های قاچاق و کپی غیر مجاز:
صحبت در مورد نسخه های غیر مجاز محصولات مطلب تازه ای نیست و آنقدرچند ساله در مورد آن صحبت شده و حتی تیزرهایی با همین موضوع (غلام تکثیر) ساخته شده که به بحث کلیشه ای تبدیل شده اما میتوان به جرات گفت مهم ترین مشکل در بحث ویدئو رسانه همین نسخه های قاچاق است که به تازگی با پیگیری و تشدید بازرسی مسئولان مربوطه از جمله دبیر ستاد حمایت و صیانت از محصولات فرهنگی و هنری و همکاری پلیس امنیت عمومی خصوصا در شهر تهران به طور قابل ملاحظه ای کاهش داشته و گه گداری از رسانه ها در مورد کشف این محصولات آن هم با تیراژ وسیع در سراسر کشور مطالبی گفته می شود. اما نباید فراموش کنیم که با یک گل بهار نمیشود و جدیت و وسواس بیشتری را از سوی مسئولان ذی ربط طلب می کند. هرچند یکی از دلایلی که عرضه کنندگان این محصولات را ترغیب به فروش آن می کند استقبال طیف وسیعی از مخاطبانی است که به هر دلیلی رو به سمت کپی محصولات آورده اند.

2 - سلب شدن اعتماد از مخاطب
یکی دیگر از دلایلی که در مورد آن میتوان ساعت ها به صحبت نشست بحث بی اعتمادی مخاطب نسبت به محصولی است که قصد خریداری آن را دارد. در وضعیت اقتصادی کنونی که مخاطب با امید مشاهده یک کار فرهنگی و تماشاگر پسند اقدام به خریداری محصول می کند و با مشاهده نیمی از فیلم عطای آن را به لقایش می بخشد و نسبت به تمام محصولات دلزده می شود. فیلمهای به اصطلاح شانه تخم مرغی که با به کار گیری از چند بازیگر طنز سطح پایین و بودجه بسیار اندک و کمترین زمان ممکن کمدی سخیفی به وجود می آورند از دسته همین محصولاتی هستند که خریدار تمایلی به خرید آن ندارد.
یک نوع دیگر از عناوینی که باعث قهر تماشاگر میشود مجموعه هایی هستند که به پایان نمی رسند و نافرجام باقی می مانند. از نمونه بارز آن میتوان به سریال "قهوه تلخ" اشاره کرد که مخاطب را بیش از یکسال با خود همراه کرده اما در پایان به دلایل نامعلومی و فقط برای 6 قسمت به پایان نرسید و یا فصل دوم سریال "قلب یخی". یا به عنوان نمونه مجموعه "ساخت ایران" که اگرچه به سرانجام رسید اما بی محتوا شدن قصه آن در قسمت های پایانی بر هیچ کس پوشیده نیست که گویا سازندگان آن به هر طریقی قصد به اتمام رساندن آن را داشتند ولو ریزش مخاطب.

3 - افزایش قیمت محصولات
در شرایطی که تورم به صورت لجام گسیخته بالا میرود موسسات چاره جز افزایش بهای محصولاتشان نداشتند. اگرچه افزایش 500 تومانی محصولات از 2500 به 3000 تومان در مقابل افزایش بی رویه سبد خانوار شاید رقمی ناچیز باشد اما نباید فراموش کنیم که محصولات فرهنگی جزو اولویت های اول و نیاز های اساسی یک خانواده نیست و میتواند بهانه ای باشد برای خریدارانی که قید خرید یک محصول را بزنند. البته بهتر بود موسسات شبکه نمایش خانگی قیمت عناوینشان را نسبت به کیفیت، سینمایی یا ویدئویی بودن محصول و نیاز بازار تنظیم کنند تا مخاطبی که قصد خرید محصول را دارد هیچ تفاوت قیمتی بین یک محصول پر فروش در سینما، دارای افتخارات و جوایز بین المللی و بازیگران مطرح با یک محصول با درجه ارزشیابی ج مشاهده نکند.

4 - تغییرات در ساختار شبکه خانگی در سازمان سینمایی
تغییراتی که در اواسط تابستان زخ داد باعث شد شبکه نمایش خانگی از ساختار اداره کل به یک دفتر تبدیل شود و از آن موقع بود که دربرگه پروانه نمایش امضای جلیل عرفان منش به عنوان معاون آثار سینمایی و صمعی و بصری جا خوش کرد. یکی از معایب این کار به گواه بسیاری از مدیران موسسات وقفه بسیار زیاد از تحویل درخواست تا صدور پروانه است. به عنوان مثال فیلم سینمایی "چک" در تاریخ 2 مهرماه توسط شورا مورد بازبینی قرار گرفته اما تاریخ صدور پروانه آن مربوط به 22 آذر ماه است. و این یعنی بیش از 2 ماه معطلی و بدقولی برای موسسه ای که برای عرضه محصولش برنامه ریزی کرده و آخر سرهم بعد از چند ماه وقفه محصولش را با کلی حرف و حدیث به بازار تزریق می کند. نمونه ذکر شده فقط مختص یک فیلم و یا یک شرکت خاص نیست و بیشتر عناوین موسسات به این طریق گرفتار 7 خان رستم شده اند.


دلایل ذکر شده در بالا و هزار و یک عوامل دیگر باعث این میشود که موسسات هم از سرمایه گذاری در چنین اوضاع اقتصادی در شبکه دل بکنند و در کمال تاسف تعداد موسسات فعال در سال 91 به کمتر از انگشتان یک دست می رسد. و همین اوضاع نا به سامان باعث دوری مخاطب از سینمای خانگی کشور شود. و تنها کاری که از دستمان ساخته است امید داشتن به رسیدن روزهایی خوشی است که معلوم نیست کی از راه خواهند رسید.

..................
پیمان کلهر

 

منبع: سی نت

7395 - احمد شاهوند

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت