Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  انتقاد دوباره اسکورسیزی از سینمای گیشه‌پسند

  فیلم سینمایی «روزی دو میلیون» دومین ساخته مجید توکلی در تهران کلید خورد

  فیلم متفاوت مخاطب را به سینما جذب می‌کند/ استقبال از «مسخره باز»

  نمایش «پل چوبی» در آمریکا

  گیشه سینماها در آبان گرم می‌شود/ ترافیک اکران حل شدنی نیست

  رنگ‌آمیزی موسیقی «رد خون» چگونه تغییر کرد؟/ روایت یک همراهی ۱۵ساله

  فریدون جیرانی در بیمارستان بستری شد

  وضع گیشه سینماها در تابستان اسف‌بار بود/ هزینه سینماها 7-8 برابر شده است

  آغاز اکران 3 فیلم جدید: «ماجرای نیمروز: رد خون» از صبح چهارشنبه سوم مهرماه اکران می‌شود/ تاریخ اکران «سال دوم دانشکده من» مشخص نیست

  سعید راد: پرسپولیسی‌ها شکوه بردن را یاد گرفتند

 

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

بهترین های جشنواره سی و یکم به انتخاب نویسندگان سی نت معرفی شدند / "دربند"، داودنژاد، شهاب حسینی، نازنین بیاتی و ...

:: 27 بهمن 1391  ::

شهاب حسینی (حوض نقاشی), نازنین بیاتی و پگاه آهنگرانی (دربند), بابک حمیدیان (هیس! ...)، پرویز شهبازی (نویسنده و کارگردان دربند) و علیرضا داودنژاد (کارگردان کلاس هنرپیشگی)

 

سینما شبکه (سی نت): باز هم بهترین‎ها و اینبار جشنواره سی و یکم. انتخاب ها از میان فیلم های بخش مسابقه سینمای ایران، مسابقه فیلم های اول و بخش خارج از مسابقه انجام شده است.

در بخش بهترین فیلم "دربند" اول شد و "کلاس هنرپیشگی" و "قاعده تصادف" به ترتیب در رده های دوم و سوم قرار گرفتند. "استرداد" (برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم) و "هیس! ..." با 18 امتیاز و به دلیل تعداد بیشتر رای دهندگان به ترتیب در رتبه چهارم و پنجم قرار گرفتند.

در بخش بهترین کارگردانی علیرضا داودنژاد (برنده جایزه ویژه هیات داوران) با اختلافی بسیار نسبت به پرویز شهبازی (برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردان) اول شد و بهنام بهزادی تنها با اختلاف یک امتیاز در رده سوم قرار گرفت.

در بخش بهترین فیلمنامه، "دربند" با اقتدار در صدر ایستاد و "قاعده تصادف" (برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه) و "روز روشن" دوم و سوم شدند.

در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد همانطور که پیش بینی می شد شهاب حسینی برای بازی در "حوض نقاشی" با اختلافی فاحش نسبت به نفر دوم اول شد و رضا عطاران (دهلیز) و مهران احمدی (روز روشن) در رده های دوم و سوم قرار گرفتند. حمید فرخ نژاد (برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد) و اکبر عبدی (رسوایی) در رده های بعدی ایستادند.

در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن نازنین بیاتی (دربند) در رقابتی نزدیک با نگار جواهریان (حوض نقاشی) اول شد و طناز طباطبایی (هیس! ...) هم در رقابتی فشرده با ترانه علیدوستی (آسمان زرد کم عمق) و هانیه توسلی (دهلیز) (برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن) در رده سوم قرار گرفت.

در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، طبق پیش بینی ها بابک حمیدیان برای بازی در "هیس! ..." اول شد و رامبد حوان (گناهکاران) (برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد) دوم شد.

در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن پگاه آهنگرانی (دربند) (برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن) و زهرا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) با 23 امتیاز در یک رده قرار گرفتند اما پگاه آهنگرانی به دلیل تعداد بیشتر رای دهندگان بهترین بازیگر مکمل شناخته شد. مریلا زارعی (هیس! ...) و فرشته صدرعرفایی (حوض نقاشی) با اختلافی بسیار نسبت به دو نفر اول، در رده های سوم و چهارم ایستادند.

در بخش بهترین فیلمبرداری، محمود کلاری (استرداد) با اقتدار در صدر قرار گرفت و هومن بهمنش (دربند) (برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری) دوم شد. پیمان شادمانفر (آسمان زرد کم عمق) و علیرضا برازنده (جیب بر خیابان جنوبی) در رده های بعدی قرار گرفتند.

در بخش بهترین تدوین کیومرث پوراحمد (کلاس هنرپیشگی) اول شد و محمدرضا مویینی و میثم مویینی (جیب بر خیابان جنوبی) و هایده صفی یاری (هیس! ...) به ترتیب دوم و سوم شدند. پرویز شهبازی (دربند) چهارم شد و بهرام دهقانی (آسمان زرد کم عمق و استرداد) (برنده سیمرغ بلورین بهترین تدوین) در رده پنجم ایستاد.

در بخش بهترین موسیقی پیمان یزدانیان (جیب بر خیابان جنوبی) در رقابتی نزدیک با حسین علیزاده (آسمان زرد کم عمق) و کارن همایون فر (هیس!...) اول شد. حامد ثابت (برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی) حتی در میان لیست 9 نفره بهترین ها جایی نداشت.

طبق پیش بینی ها هم "رسوایی" ضعیف ترین فیلم جشنواره شناخته شد و "چه خوبه که برگشتی" در رقابتی! نزدیک با "بشارت به یک شهروند هزاره سوم" در رده دوم قرار گرفت.

اسامی نویسندگانی که در این رای گیری شرکت کردند به شرح زیر است:
فرانک آرتا (منتقد)، محسن آزاددل (نویسنده سی نت)، مجتبی اردشیری (منتقد)، نیما بهدادی مهر (نویسنده سینمایی)، هادی حیدری (نویسنده جوان سی نت)، فرهاد خالدار (منتقد)، حمید سلجوقی (نویسنده جوان سی نت)، احمد شاهوند (نویسنده و سردبیر سی نت)، زرنوش محمدی (سردبیر پایگاه خبری فیلم نیوز)، علی نعیمی (نویسنده)، امیررضا نوری پرتو (منتقد) و کیوان کثیریان (عضو شورای مرکزی انجمن نویسندگان و منتقدان) که به عنوان منتقد مهمان در این جمع حضور یافت.

توضیح1: متاسفانه آرای پیمان کلهر به دلیل اینکه دیر به دستمان رسید، در جمع بندی نهایی لحاظ نشد. اما برای اطلاع شما ریز آرای ایشان در ادامه منتشر می شود. هرچند که انتخاب های ایشان غیر از یک بخش، هیچ تاثیری در رده بندی بخشها ندارد.

توضیح2: متاسفانه غیر از امیررضا نوری پرتو، هیچ یک از نویسندگان نتوانستند "پرویز" را ببینند. بنابر این امتیازهای نوری پرتو برای فیلم "پرویز" در رده بندی نهایی لحاظ نشده است.

در بخش بهترین فیلم به ترتیب 5 تا یک امتیاز به انتخاب ها تعلق گرفت و در بخش های دیگر اگر انتخاب ها پنج گزینه ای بود به ترتیب 3، 2.5، 2 و ... 0.5 امتیاز و اگر انتخاب ها سه گزینه ای بود به ترتیب 3، 2 و 1 امتیاز برای منتخب ها در نظر گرفته شد.

در ادامه لیست کامل بهترین های جشنواره و سپس ریز انتخاب های نویسندگان را با هم مرور می کنیم:


بهترین فیلم:
1 – دربند 31
2 – کلاس هنرپیشگی 26.5
3 – قاعده تصادف 24.5
4 – استرداد 18
5 – هیس دخترها فریاد نمی زنند 18
6 – دهلیز 11.5
7 – خسته نباشید 7
8 – حوض نقاشی 6
9 – تنهای تنهای تنها 4
10 – سر به مهر 4
و
– گناهکاران 3
– روز روشن 3
– آسمان زرد کم عمق 3

بهترین کارگردانی:
1 – علیرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) / 27.5
2 – پرویر شهبازی (دربند) / 18
3 – بهنام بهزادی (قاعده تصادف) / 17
4 – علی غفاری (استرداد) / 10
5 – بهروز شعیبی (دهلیز) / 7
6 – پوران درخشنده (هیس! ...) / 6
7 – بهرام توکلی (آسمان زرد کم عمق) / 4.5
8 – سیاوش اسعدی (جیب بر خیابان جنوبی) / 4
9 - فرامرز قریبیان (گناهکاران) / 3.5
10 – حسین شهابی (روز روشن) /، محسن قرایی، افشین هاشمی (خسته نباشید) / 3

بهترین فیلمنامه:
1 – دربند 21
2 – قاعده تصادف 12.5
3 – روز روشن 8
4 – خسته نباشید 7
- استرداد 7
6 – دهلیز 6.5
7 – گناهکاران 5.5
8 – هیس! ... 3.5
9 – سر به مهر 3
10 – حوض نقاشی 2

بهترین بازیگر نقش اول مرد:
1 – شهاب حسینی (حوض نقاشی) / 25.5
2 – رضا عطاران (دهلیز) / 17
3 – مهران احمدی (روز روشن) / 13
4 – حمید فرخ نژاد (استرداد) / 11.5
5 – اکبر عبدی (رسوایی) / 8
6 – امیر جعفری (قاعده تصادف) / 4.5
7 – اشکان خطیبی (قاعده تصادف) / 3.5
و
فرامرز قریبیان (گناهکاران) /، مصطفی زمانی (جیب بر خیابان جنوبی) /، شهاب حسینی (هیس! ...) /، فرهاد اصلانی (به خاطر پونه) /، صابر ابر (آسمان زرد کم عمق) /، رضا عطاران (چه خوبه که برگشتی) /، محمدرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) /

بهترین بازیگر نقش اول زن:
1 – نازنین بیاتی (دربند) / 22
2 – نگار جواهریان (حوض نقاشی) / 20.5
3 – طناز طباطبایی (هیس! ...) / 14
4 – ترانه علیدوستی (آسمان زرد کم عمق) / 13
5 – هانیه توسلی (دهلیز) / 12
6 – نورا هاشمی (جیب بر خیابان جنوبی) / 6
7 – پانته آ بهرام (روز روشن) / 5.5
8 – لیلا حاتمی (سر به مهر) / 3

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:
1 – بابک حمیدیان (هیس! ...) / 14.5
2 – رامبد جوان (گناهکاران) / 11
3 – محمدرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) / 9
4 – مارتین شمعون پور (قاعده تصادف) / 8
5 – یدالله شادمانی (خسته نباشید) / 7.5
6 – امیر جعفری (قاعده تصادف) / 7
- حمیدرضا آذرنگ (آسمان زرد کم عمق) / 7
8 – بهرنگ علوی (دربند) / 6
9 – فرهاد قائمیان (استرداد) / 4.5
10 – فرزاد باقری (خسته نباشید) / 4
- شهاب حسینی (هیس! ...) / 4

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:
1 – پگاه آهنگرانی (دربند) / 23
- زهرا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) / 23
3 – مریلا زارعی (هیس! ...) / 8.5
- فرشته صدر عرفایی (حوض نقاشی) / 8.5
5 – بهاران بنی احمدی (قاعده تصادف) / 5
6 – ندا جبراییلی (قاعده تصادف) / 2

بهترین فیلمبرداری:
1 – محمود کلاری (استرداد) / 25
2 – هومن بهمنش (دربند) / 18.5
3 – پیمان شادمانفر (آسمان زرد کم عمق) / 10
4 – علیرضا برازنده (جیب بر خیابان جنوبی) / 7.5
5 – فرشاد محمدی (برلین منفی هفت) / 5.5
- محمد آلادپوش (حوض نقاشی) / 5.5
7 – عباس رحیمی (کلاس هنرپیشگی) / 3.5
- هومن بهمنش (گناهکاران) / 3

بهترین تدوین:
1 – کیومرث پوراحمد (کلاس هنرپیشگی) / 19
2 – محمدرضا مویینی، میثم مویینی (جیب بر خیابان جنوبی) / 13
3 – هایده صفی یاری (هیس! ...) / 9
4 – پرویز شهبازی (دربند) / 6
5 – بهرام دهقانی (آسمان زرد کم عمق) / 5.5
6 – بهرام دهقانی (استرداد) / 5
- بهنام بهزادی (قاعده تصادف) / 5
8 – محمدرضا مویینی (حوض نقاشی) / 4
9 – سپیده عبدالوهاب (خسته نباشید) / 2.5

بهترین موسیقی متن:
1 – پیمان یزدانیان (جیب بر خیابان جنوبی) / 11
2 – حسین علیزاده (آسمان زرد کم عمق) / 10.5
- کارن همایونفر (هیس! ...) / 10.5
4 – ستار اورکی (استرداد) / 8
- بهزاد عبدی (دهلیز) / 8
6 – فریدون شهبازیان (فرزند چهارم) / 4.5
7 – سعید انصاری (حوض نقاشی) / 4
- مارتین شمعون پور (قاعده تصادف) / 4

ضعیف ترین فیلم:
1 – رسوایی / 14
2 – چه خوبه که برگشتی / 10.5
3 – بشارت به یک شهروند هزاره سوم / 9.5
توضیح: این انتخاب ها بر اساس فیلم های دیده شده توسط نویسندگان است. ممکن است فیلم های ضعیف تری نسبت به سه گزینه فوق در جشنواره حضور داشته، اما چون دوستان نویسنده موفق به تماشای همه آثار نشده اند، انتخاب "ضعیف ترین فیلم" از میان فیلم های دیده شده صورت گرفته.


***

ریز انتخاب های نویسندگان:


فرانک آرتا:

بهترین فیلم :1 - هیس، دخترها فریاد نمی زنند 2 – دهلیز 3 - خسته نباشید!

بهترین کارگردان: 1 - کلاس هنرپیشگی (علیرضا داوونژاد) 2 - هیس، دخترها فریاد نمی زنند (پوران درخشنده)

بهترین فیلمنامه : 1 - روز روشن 2 - جیب بر خیابان جنوبی

بهترین بازیگر نقش اول زن: 1 - هانیه توسلی (دهلیز) 2 - نورا هاشمی (جیب بر خیابان جنوبی) / نازنین بیاتی (دربند) / طناز طباطبایی (هیس، دخترها فریاد نمی زنند)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: 1 - مریلا زارعی (هیس، دخترها فریاد نمی زنند) 2 - نگار عابدی (دهلیز)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: 1 - رضا عطاران (دهلیز) 2 - مهران احمدی (روز روشن)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: 1 - شهاب حسینی (هیس، دخترها فریاد نمی زنند) 2 - سعید چنگیزیان (آسمان زرد کم عمق)

بهترین فیلمبرداری :1 - اشکان اشکانی (خسته نباشید) 2 - محمدرضا سکوت (روز روشن)

بهترین تدوین : 1 - محمدرضا و میثم مویینی (جیب بر خیابان جنوبی) 2 - هایده صفی یاری (هیس ، دخترها فریاد نمی زنند)

بهترین آهنگساز : 1 - پیمان یزدانیان (جیب بر خیابان جنوبی) 2 - حسین علیزاده (آسمان زرد کم عمق)

بدترین فیلم ها: 1 – رسوایی یک دو سه پنج

فیلم های حوض نقاشی، گناهکاران و سر به مهر را ندیدم .


محسن آزاددل:

بهترین فیلم: 1- دربند 2- قاعده تصادف 3- هیس! دخترها فریاد نمی زنند 4- کلاس هنرپیشگی 5- استرداد، دهلیز ، روز روشن

بهترین کارگردانی : 1- علیرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 2- پرویز شهبازی (دربند) 3- بهنام بهزادی (قاعده تصادف) 4-پوران درخشنده (هیس! دخترها فریاد نمی زنند) 5- علی غفاری (استرداد)، بهروز شعیبی (دهلیز)
و ... محسن قرایی، افشین هاشمی (خسته نباشید) ، سیاوش اسعدی (جیب بر خیابان جنوبی)، مازیار میری (حوش نقاشی)

بهترین فیلمنامه: 1- دربند (پرویز شهبازی) 2- قاعده تصادف (بهنام بهزادی) 3- روز روشن (حسین شهابی) 4- خسته نباشید (افشین هاشمی و محسن قرایی) 5- دهلیز (بهروز شعیبی)
و... استرداد (علی غفاری)، گناهکاران (سام قریبیان)

بهترین موسیقی: 1- کارن همایونفر (هیس! دخترها فریاد نمی زنند) 2- پیمان یزدانیان (جیب بر خیابان جنوبی) 3- فردین خلعتبری (گناهکاران) 4- محمدرضا درویشی (استرداد) 5- رضا مرتضوی (خسته نباشید)

بهترین فیلمبرداری: 1- محمود کلاری (استرداد) 2- هومن بهمنش (گناهکاران) 3- هومن بهمنش (دربند) 4- پیمان شادمانفر (آسمان زرد کم عمق) 5- علیرضا برازنده (جیب بر خیابان جنوبی)

بهترین بازیگر نقش اول زن: 1- طناز طباطبایی (هیس! دخترها فریاد نمی زنند) 2- نگار جواهریان (حوض نقاشی) 3- نازنین بیاتی (دربند) 4- ترانه علیدوستی (آسمان زرد کم عمق) 5- نورا هاشمی (جیب بر خیابان جنوبی)
و ... هانیه توسلی (دهلیز)، پانته آ بهرام (روز روشن)، احترام سادات حبیبیان (کلاس هنرپیشگی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: 1- شهاب حسینی (حوض نقاشی و هیس! دخترها فریاد نمی زنند) 2- مهران احمدی (روز روشن) 3- حمید فرخ نژاد (استرداد) 4- رضا عطاران (دهلیز) 5- محمدرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی)، اکبر عبدی (رسوایی)
و ... اشکان خطیبی (قاعده تصادف)، فرامرز قریبیان (گناهکاران)، مصطفی زمانی (جیب بر خیابان جنوبی)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: 1- پگاه آهنگرانی (دربند) 2- مریلا زارعی (هیس! دخترها فریاد نمی زنند) 3- زهرا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: 1- بابک حمیدیان (هیس! دخترها فریاد نمی زنند) 2- یدالله شعبانی (خسته نباشید) 3- رامبد جوان (گناهکاران) 4- امیر جعفری (جیب بر خیابان جنوبی و قاعده تصادف) 5- بهرنگ علوی (دربند)
و ... مارتین شمعون پور (قاعده تصادف)، حمیدرضا آذرنگ (آسمان زرد کم عمق)

بهترین تدوین : 1- هایده صفی یاری (هیس! دخترها فریاد نمی زنند) 2- کیومرث پوراحمد (کلاس هنرپیشگی) 3- محمدرضا و میثم مویینی (جیب بر خیابان جنوبی) 4- بهرام دهقانی (استرداد) 5- پرویز شهبازی (دربند) و بهنام بهزادی (قاعده تصادف)

بدترین فیلم از میان 26 فیلمی که دیدم: 1- گام های شیدایی 2- چه خوبه که برگشتی 3- بشارت به یک شهروند هزاره سوم

و ... از تهران تا بهشت، گهواره ای برای مادر، رسوایی


مجتبی اردشیری:

بهترین فیلم: 1 – استرداد 2 - هیس، دخترها فریاد نمی زنند 3 - کلاس هنرپیشگی 4 - دربند 5 - گناهکاران

بهترین کارگردانی: 1 - کلاس هنرپیشگی 2 – استرداد 3 – هیس 4 - گناهکاران

بهترین فیلمنامه: 1 – استرداد 2 – گناهکاران 3 – دربند 4 – هیس

بهترین بازیگر نقش اول مرد: 1 - شهاب حسینی (حوض نقاشی) 2 - مهران احمدی (روز روشن) 3 - حمید فرخ نژاد (استرداد)

بهترین بازیگر نقش اول زن: 1 - نگار جواهریان (حوض نقاشی) 2 - زهرا داوودنژاد (کلاس هنرپیشگی)

بهترین بازیگر مکمل مرد: 1 - فرهاد قائمیان (استرداد) 2 - رامبد جوان (گناهکاران)

بهترین بازیگر مکمل زن: 1 - زهرا داوودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 2 - پگاه آهنگرانی (دربند)

تدوین: 1 - جیب بر خیابان جنوبی (محمدرضا مویینی) 2 – دهلیز 3 – استرداد 4 - آسمان زرد کم عمق

موسیقی: 1 - فرزند چهارم (فریدون شهبازیان) 2 – هیس (کارن همایون فر) 3 – استرداد (ستار اورکی) 4 - خاگ و مرجان

فیلمبرداری: 1 – استرداد (محمود کلاری) 2 - حوض نقاشی 3 – دربند (هومن بهمنش) 4 - آسمان زرد کم عمق (پیمان شادمانفر)


نیما بهدادی مهر:

بهترین فیلم: 1- کلاس هنرپیشگی 2- دربند و سر به مهر 3- قاعده تصادف و استرداد 4- تنهای تنهای تنها و دهلیز 5- گناهکاران

بهترین کارگردانی: 1- علیرضا داود نژاد (کلاس هنرپیشگی) 2- پرویز شهبازی(دربند) 3- بهنام بهزادی(قاعده تصادف) و احسان عبدی پور(تنهای تنهای تنها) 4 - علی غفاری(استرداد) و فرامرز قریبیان(گناهکاران) 5- بهروز شعیبی(دهلیز) و پوران درخشنده (هیس دخترها فریاد نمی زنند)

بهترین فیلمنامه: 1- سر به مهر (هادی مقدم دوست و حمید نعمت الله) 2- دربند 3- قاعده تصادف 4- گناهکاران (محمد سام قریبیان)

بهترین بازیگر زن: 1- ترانه علیدوستی (آسمان زرد کم عمق) 2- نگارجواهریان (حوض نقاشی) 3- نازنین بیاتی (دربند) و لیلا حاتمی (سر به مهر) 4- هانیه توسلی (دهلیز) 5- طناز طباطبایی (هیس...)

بهترین بازیگر مرد: 1- اکبر عبدی (رسوایی) 2- شهاب حسینی (حوض نقاشی) 3- اشکان خطیبی و امیر جعفری (قاعده تصادف) 4- رضا عطاران (دهلیز) 5- فرامرز قریبیان (گناهکاران)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: 1- زهرا داود نژاد (کلاس هنرپیشگی) 2- پگاه آهنگرانی (دربند) 3- ندا جبرائیلی (قاعده تصادف) 4- مریلا زارعی (هیس...)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: 1- محمدرضا داود نژاد (کلاس هنرپیشگی) 2- رامبد جوان (گناهکاران) 3- محمد شیرخانلو (دهلیز)

بهترین فیلمبرداری: 1- استرداد 2- برلین منفی هفت 3- جیب بر خیابان جنوبی 4- گناهکاران
بهترین تدوین: 1- کلاس هنرپیشگی

انتخاب ویژه:
کارگردانی جالب علیرضا داود نژاد در کلاس هنرپیشگی


هادی حیدری:

مسال بدلیل مسائل پیش آمده و همچنین کمبود وقت، موفق نشدم تمامی فیلمهای بخش مسابقه ی سینمای ایران را تماشا کنم. با این حال سعی کردم فیلمهای مطرح تر را ببینم که متاسفانه در این بین "استرداد" و "دهلیز"و "گناهکاران" از قلم جاماندند و شاید بزرگترین حسرت جشنواره امسال برای من ، همین قضیه باشد.
از ویژگی های بارز جشنواره امسال، تولد کارگردانهای فیلم اولی بود که امیدوارم به عنوان فرزندان نوظهور سینما در اوضاع نابسامان این روزهای این خانواده بزرگ و با اصالت، باعث آشتی تماشاگر با سینما شوند و بعد از سکته پدران پا به سن گذاشته سینما! اسم و رسم این خاندان بزرگ را پر رنگ و حتی پر آوازه تر حفظ کنند.
فیلمهایی که امسال دیدم عبارت بودند از : "بشارت به یک انسان هزاره سوم"، "چه خوبه که برگشتی"، "دربند"، "هیس! دخترها فریاد نمی زنند"، "حوض نقاشی"، "قاعده تصادف"، "جیب بر خیابان جنوبی"، "کلاس هنرپیشگی"، "خسته نباشید" و "روز روشن" که در این بین ابتدای "قاعده تصادف" را بخاطر در صف بلیط بودن و انتهای "خسته نباشید" را بدلیل ترس از اینکه بلیط سانس بعد گیرم نیاید از دست دادم.
با توجه به مطالب بالا و احترام به فیلمهایی که موفق به دیدنشان نشدم، بهترین های جشنواره امسال را انتخاب کردم.

بهترین فیلم :1- هیس!دخترها فریاد نمی زنند 2- حوض نقاشی 3- کلاس هنرپیشگی

بهترین کارگردانی:1- علیرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 2- پرویز شهبازی (در بند) 3- بهنام بهزادی (قاعده تصادف)

بهترین فیلمنامه: 1- هیس دخترها فریاد نمی زنند 2- حوض نقاشی 3-دربند

بهترین بازیگر نقش اول مرد:1-شهاب حسینی(حوض نقاشی)2-مهران احمدی( روز روشن)

بهترین بازیگر نقش اول زن:1-نگار جواهریان(حوض نقاشی)2-نازنین بیات(در بند)3-طناز طباطبایی (هیس ...)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:1-همه بازیگران مرد "کلاس هنرپیشگی"2-بابک حمیدیان(هیس...)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:1-همه بازیگران زن "کلاس هنرپیشگی" 2-مریلا زارعی(هیس...)

بهترین فیلم برداری :1-کلاس هنرپیشگی 2-جیب بر خیابان جنوبی 3-دربند

بهترین تدوین :1-هیس دخترها فریاد نمی زنند 2-کلاس هنرپیشگی 3-قاعده تصادف

بهترین موسیقی متن: 1-جیب بر خیابان جنوبی(پیمان یزدانیان)2-هیس دخترها فریاد نمی زنند3-حوض نقاشی

ضمنا از بین این ده فیلم ، بدترین فیلم بدون شک برازنده "چه خوبه که برگشتی" آخرین ساخته استاد بزرگوار سینمای ایران، داریوش مهرجویی است.


فرهاد خالدار:

بهترین فیلم: 1 - دریند (پرویز شهبازی) 2 - کلاس هنرپیشگی (علیرضا داودنژاد) 3 - استرداد (علی غفاری) 4 - تنهای تنهای تنها (احسان عبدی پور) 5 - گناهکاران (فرامرز قریبیان)

بهترین کارگردان: 1 - پرویز شهبازی (دربند) 2 - علیرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی)

بهترین فیلمنامه: 1 - پرویز شهبازی (دربند) 2 - محمد سام قریبیان (گناهکاران)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: 1 - حمید فرخ نژاد (استرداد) 2 - رضا عطاران (دهلیز و چه خوبه که برگشتی) 3 - شهاب حسینی (حوض نقاشی)

بهترین بازیگر نقش اول زن: 1 - نگار جواهریان (حوض نقاشی) 2 - هانیه توسلی (دهلیز) 3 - نازنین بیاتی (دربند)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: 1 - رامبد جوان (گناهکاران) 2 - حمیدرضا آذرنگ (آسمان زرد کم عمق)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: 1 - پگاه آهنگرانی (دربند) 2 - زهرا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی)

بهترین فیلمبرداری: 1 - هومن بهمنش (دربند) 2 - محمود کلاری (استرداد)

بهترین موسیقی متن: 1 - فریدون شهبازیان (فرزند چهارم) 2 - ستار اورکی (استرداد)

بهترین تدوین: 1 - محمدرضا و میثم موئینی (جیب بر خیابان جنوبی) 2 - کیومرث پوراحمد (کلاس هنرپیشگی)

بهترین فیلم اول: تنهای تنهای تنها (احسان عبدی پور)

بدترین فیلم: 1 - بشارت به یک شهروند هزاره سوم (محمد هادی کریمی) 2 - آقای الف (علی عطشانی) 3 - خاکستر و برف (روح الله سهرابی)

انتخاب ویژه
1 - میله های ممتد بالکن سالن همایش های برج میلاد که در اغلب فیلم های مشاهده شده،حضوری پررنگ و صدالبته مؤثر ایفا نمودند!
2 - میثم فرهومند بازیگر نوجوان ایفاگر نقش "رنجرو" در فیلم "تنهای تنهای تنها" که یک بار دیگر یاد و خاطره ی "امیرو" را زنده کرد!
پ ن: متاسفانه فرصت تماشای فیلم های "قاعده تصادف" و "هیس!دخترها فریاد نمی زنند" را به خاطر استقبال بیش از اندازه مخاطبان عام سینمای ایران! و ازدحام باورنکردنی آنان در داخل و اطراف کاخ جشنواره! از دست دادم!


حمید سلجوقی:

بهترين فيلم: 1 - قاعده تصادف 2 - خسته نباشيد! 3 – دربند 4 - كلاس هنرپيشگی 5 - هيس دخترها فرياد نمی زنند و تاج محل

بهترين كارگردانی: 1 - بهنام بهزادی (قاعده تصادف) 2 - عليرضا داود نژاد (كلاس هنرپيشگی) 3 - علی غفاری (استرداد) 4 - بهروز شعيبی (دهليز) و سياوش اسعدی (جيب بر خيابان جنوبی) 6 - پرويز شهبازی (دربند)

بهترين فيلمنامه: 1 - قاعده تصادف (بهنام بهزادی) 2 - خسته نباشيد! (محمد رضايی راد) 3 – دربند (پرويز شهبازی) 4 - تاج محل (دانش اقباشاوی و كريم نيكونظر) 5 – دهلیز (علی اصغری)

بهترين بازيگر نقش اول مرد: 1 - شهاب حسينی (حوض نقاشی) 2 - رضا عطاران (دهليز) 3 - مهران احمدی (روز روشن) 4 - اكبر عبدی (رسوايی) 5 - حميد فرخ نژاد (استرداد)

بهترين بازيگر نقش اول زن: 1 - نگار جواهريان (حوض نقاشی) 2 - طناز طباطبايی (هيس...) 3 - نازنين بياتی (دربند) 4 - هانيه توسلی (دهليز) و ترانه عليدوستی (آسمان زرد كم عمق) 6 - پانته آ بهرام (روز روشن)

بهترين بازيگر نقش مكمل مرد: 1 - بهرنگ علوی (دربند) و بابك حميديان (هيس) 3 - يداله شادمانی (خسته نباشيد!) 4 - امير جعفری (قاعده تصادف) 5- فرزاد باقری (خسته نباشيد)

بهترين بازيگر نقش مكمل زن: 1 - فرشته صدرعرفايی (حوض نقاشی) 2 - پگاه آهنگرانی (دربند) 3- زهرا داودنژاد (كلاس هنرپيشگی) 4 - مريلا زارعی (هيس...) 5 - ندا جبرائيلی (قاعده تصدف)

بهترين فيلمبرداری: 1 - هومن بهمنش (دربند) 2 - محمود كلاری (استرداد) 3 - پيمان شادمانفر (آسمان زرد كم عمق) 4 - محمد آلادپوش (حوض نقاشی) 5- عليرضا برازنده (جيب بر خيابان جنوبی)

بهترين تدوين: 1 - كيومرث پوراحمد (كلاس هنرپيشگی) 2 - بهرام دهقانی (استرداد) 3- بهرام دهقانی (آسمان زرد كم عمق و گناهكاران) 4 - سپيده عبدالوهاب (خسته نباشيد) 5- محمد رضا مويينی (حوض نقاشی)

بهترين موسيقی: 1 - فردين خلعتبری (تنهای تنهای تنها) و بهزاد عبدی (دهليز) 3 - حسين عليزاده (آسمان زرد كم عمق) 4 - كارن همايونفر (هيس...) 5 - پيمان يزدانيان (جيب بر خيابان جنوبی) و مانی منادی زاده (سربه مهر)

بهترين فيلم اول: 1 - خسته نباشيد 2 - روز روشن 3 - دهليز 4 - تنهای تنهای تنها 5 - سربه مهر

بهترين كارگردانی اول: 1 - بهروز شعيبی (دهليز) 2 - دانش اقباشاوی (تاج محل) 3 - احسان عبدی پور (تنهای تنهای تنها) 4 - حسين شهابی (روز روشن) 5 - هادی مقدم دوست (سربه مهر)

بهترين دستاورد هنری: احسان عبدی پور به جهت نگارش فيلمنامه ی "نهای تنهای تنها"


احمد شاهوند:

بهترين فيلم: 1 – دربند 2 – کلاس هنرپیشگی 3 – قاعده تصادف 4 – استرداد 5 – خسته نباشید، روز روشن، دهلیز و آسمان زرد کم عمق

بهترین کارگردانی: 1 – پرویز شهبازی (دربند) 2 – علیرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 3 – بهنام بهزادی (قاعده تصادف) 4 – علی غفاری (استرداد) 5 - محسن قرایی و افشین هاشمی (خسته نباشید)، حسین شهابی (روز روشن)، بهروز شعیبی (دهلیز) و بهرام توکلی (آسمان زرد کم عمق)

بهترین فیلمنامه: 1 – دربند 2 – استرداد 3 – خسته نباشید، روز روشن 4 – قاعده تصادف 5 – دهلیز، گناهکاران

بهترین بازیگر نقش اول مرد: 1 – شهاب حسینی (حوض نقاشی) 2 – فرهاد اصلانی (به خاطر پونه) 3 – مهران احمدی (روز روشن) و حمید فرخ نژاد (استرداد) 4 – اکبر عبدی (رسوایی) 5 – رضا عطاران (دهلیز)، مصطفی زمانی (جیب بر خیابان جنوبی) و اشکان خطیبی (قاعده تصادف)

بهترین بازیگر نقش اول زن: 1 – ترانه علیدوستی (آسمان زرد کم عمق) 2 – پانته آ بهرام (روز روشن) 3 – نگار جواهریان (حوض نقاشی) 4 – نازنین بیاتی (دربند) و هانیه توسلی (دهلیز و به خاطر پونه) 5 – لیلا حاتمی (سر به مهر)، طناز طباطبایی (هیس ...) و ... ندا جبراییلی (قاعده تصادف)، نورا هاشمی (جیب بر خیابان جنوبی)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: 1 – محمدرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 2 – بابک حمیدیان (هیس) 3 - یدالله بشارتی (خسته نباشید) 4 – رامبد جوان (گناهکاران)، فرهاد قائمیان (استرداد) 5 – فرزاد باقری (خسته نباشید)، امیر جعفری (جیب بر خیابان جنوبی) و مارتین شمعون پور (قاعده تصادف)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: 1 – پگاه آهنگرانی (دربند) 2 – زهرا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 3 – فرشته صدر عرفایی (حوض نقاشی) 4 – بهاران بنی احمدی (قاعده تصادف) 5 – رویا افشار (خسته نباشید)

بهترین فیلمبرداری: 1 – محمود کلاری (استرداد) 2 – هومن بهمنش (دربند) 3 – جیب بر خیابان جنوبی (علیرضا برازنده) 4 – فرشاد محمدی (برلین منفی هفت) 5 – حوض نقاشی (محمد آلادپوش)، حسین جعفریان (هیچ کجا هیچ کس) و آسمان زرد کم عمق (پیمان شادمانفر)

بهترین تدوین: 1 – کیومرث پوراحمد و علیرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 2 – بهرام دهقانی (آسمان زرد کم عمق و استرداد) 3 – پرویز شهبازی (دربند) 4 – هایده صفی یاری (هیس) 5 - محمدرضا مویینی (حوض نقاشی و خسته نباشید)

بهترین موسیقی متن: 1 – حسین علیزاده (آسمان زرد کم عمق) 2 – ستار اورکی (استرداد) 3 – حامد ثابت (برلین منفی هفت) 4 – پیمان یزدانیان (جیب بر خیابان جنوبی)

فیلم هایی که لایق حضور در بخش مسابقه نبودند: 1 – رسوایی 2 – بشارت به یک شهروند هزاره سوم 3 – چه خوبه که برگشتی


کیوان کثیریان:

بهترین فیلم: 1 - قاعده تصادف 2 - حوض نقاشی 3 - دهلیز

بهترین کارگردان: 1 - علیرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 2 - بهنام بهزادی (قاعده تصادف) 3 - مازیار میری (حوض نقاشی)

بهترین فیلم‌نامه: 1 - قاعده تصادف (بهنام بهزادی) 2 - خسته نباشید (محمد رضایی راد) 3 – دهلیز (علی اصغری)

بهترین فیلم‌برداری: 1 – استرداد (محمود کلاری) 2 - حوض نقاشی 3 - آسمان زرد کم عمق

بهترین تدوین: 1 - کلاس هنرپیشگی (کیومرث پوراحمد) 2 - حوض نقاشی 3 - جیب بر خیابان جنوبی

بهترین موسیقی: 1 – دهلیز (بهزاد عبدی) 2 - قاعده تصادف (مارتین شمعون پور) 3 - آسمان زرد کم عمق (حسین علیزاده)

بهترین بازیگر نقش اصلی زن: 1 - نازنین بیاتی (دربند) 2 - هانیه توسلی (دهلیز) 3 - طناز طباطبایی (هیس...)

بهترین بازیگر نقش اصلی مرد: 1 - رضا عطاران (دهلیز) 2 - شهاب حسینی (حوض نقاشی) 3 - حمید فرخ نژاد (استرداد)

بهترین بازیگر مکمل زن: 1 - فرشته صدرعرفایی (حوض نقاشی) 2 - زهرا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 3 - پگاه آهنگرانی(دربند)

بهترین بازیگر مکمل مرد: 1 - امیر جعفری (قاعده تصادف) 2 - بابک حمیدیان (هیس...) 3 - فرزاد باقری (خسته نباشید)

بازیگر کودک و نوجوان: 1 - محمدرضا شیرخانلو (دهلیز) 2 - بازیگر کودک حوض نقاشی

فیلمی که ندیده‌ام: تنهای تنهای تنها

بهترین فیلم اول: دهلیز (بهروز شعیبی)

بهترین طراحی صحنه: 1 - حوض نقاشی (آتوسا قلمفرسایی) 2 – استرداد 3 - دهلیز


پیمان کلهر

بهترین فیلم: 1 – دهلیز 2 – هیس! ... 3 – کلاس هنرپیشگی 4 – استرداد 5 - به خاطر پونه

بدترین فیلم: 1 - چه خوبه که برگشتی 2 – بشارت ... 3 - خاکستر و برف 4 – رسوایی 5 - هیچ کجا هیچ کس

بهترین کارگردانی: 1 – علیرضا داوودنژاد (کلاس هنرپیشگی) 2 – بهروز شعیبی (دهلیز) 3 – علی غفاری (استرداد)

بهترین بازیگر اول مرد: 1 – رضا عطاران (دهلیز) 2 – حمید فرخ نژاد (استرداد) 3 - مهران احمدی (روز روشن)

بهترین بازیگر اول زن: 1 – طناز طباطبایی (هیس! ...) 2 – هانیه توسلی (دهلیز) پانته آ بهرام (روز روشن)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: 1 - رامبد جوان (گناهکاران) 2 - یدالله شادمانی (خسته نباشید) 3 - شهاب حسینی (هیس! ...)

بهترین فیلمنامه: 1 - قاعده تصادف 2 - روز روشن 3 – هیس! ...

بهترین فیلمبرداری: 1 – محمود کلاری (استرداد) 2 – پیمان شادمانفر (آسمان زرد کم عمق) 3 – علیرضا برازنده (جیب بر خیابان جنوبی)

بهترین تدوین: 1 - کیومرث پوراحمد (کلاس هنرپیشگی) 2 – محمدرضا و میثم مویینی (جیب بر خیابان جنوبی) 3 - سپیده عبدالوهاب (خسته نباشید)

بهترین موسیقی: کارن همایونفر (هیس! ...) 2 – بهزاد عبدی (دهلیز) 3 – فریدون شهبازیان (فرزند چهارم)


زرنوش محمدی:

بهترین فیلم :1 – دربند 2 – قاعده تصادف 3 – دهلیز 4 – استرداد و آسمان زرد کم عمق 5 – روز روشن و خسته نباشید و ... حوض نقاشی

بهترین کارگردان: 1 – پرویز شهبازی (دربند) و بهنام بهزادی (قاعده تصادف) 2 – بهروز شعیبی (دهلیز) و حسین شهابی (روز روشن) 3 – علی غفاری (استرداد)، محسن قرایی، افشین هاشمی (خسته نباشید)، بهرام توکلی (آسمان زرد کم عمق)

بهترین فیلمنامه: 1 - ... 2 – دربند 3 – قاعده تصادف، روز روشن، استرداد

بهترین بازیگر نقش اول مرد: 1 – شهاب حسینی (حوض نقاشی) 2 – صابر ابر (آسمان زرد کم عمق) 3 – حمید فرخ نژاد (استرداد)، مهران احمدی (روز روشن)

بهترین بازیگر نقش اول زن: 1 – ترانه علیدوستی (آسمان زرد کم عمق) 2 – نازنین بیاتی (دربند)، نگار جواهریان (حوض نقاشی) 3 – پانته آ بهرام (روز روشن) و طناز طباطبایی (هیس! ...)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: 1 – مارتین شمعون پور (قاعده تصادف) 2 – بابک حمیدیان (هیس! ...) 3 – فرزاد باقری (خسته نباشید)، حامد بهداد (فرزند چهارم)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: 1 – پگاه آهنگرانی (دربند) 2 – بهاران بنی احمدی (قاعده تصادف)

بهترین فیلمبرداری: 1 – محمود کلاری (استرداد) 2 – فرشاد محمدی (برلین منفی هفت) 3 – هومن بهمنش (دربند)، پیمان شادمانفر (آسمان زرد کم عمق)

بهترین موسیقی متن (بدون ترتیب): دهلیز، استرداد و هیس!

بدترین فیلم ها: 1 – رسوایی 2 – چه خوبه که برگشتی

از میان فیلم های خوب امسال "کلاس هنرپیشگی" را کامل ندیدم.


علي نعيمي:

بهترين فيلم: 1ـ دربند (امير سمواتي) 2 ـ كلاس هنرپيشگي (رضا داوودنژاد) 3 ـ قاعده تصادف (بهنام بهزادي) 4 ـ استرداد (محسن علي‌اكبري)

بهترين كارگرداني: 1ـ پرويز شهبازي (دربند) 2ـ عليرضا داوودنژاد (كلاس هنرپيشگي) 3 ـ بهنام بهزادي (قاعده تصادف) 4ـ بهرام توكلي (آسمان زرد كم عمق)

بهترين فيلم‌نامه: 1ـ پرويز شهبازي (دربند) 2ـ علي اصغري (دهليز) 3ـ احسان عبدي‌پور (تنهاي تنهاي تنها)

بهترين بازيگر نقش اول مرد: 1 ـ رضا عطاران (دهليز) 2ـ امير جعفري (قاعده تصادف) 3ـ اكبر عبدي (رسوايي) 4ـ حميد فرخ‌نژاد (استرداد)

بازيگر نقش اول زن: 1ـ نازنين بياتي (دربند) 2ـ طناز طباطبايي (هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند) 3ـ ندا جبرائيلي (قاعده تصادف) 4ـ هانيه توسلي (دهليز)

نقش مكمل مرد: 1ـ مارتين شمعون‌پور (قاعده تصادف) 2ـ حميد آذرنگ (آسمان زردكم‌عمق) 3ـ شهاب حسيني و بابك حميديان (هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند)

نقش مكمل زن: 1ـ زهرا داوودنژاد (كلاس هنرپيشگي) 2ـ بهاران بني‌احمدي (قاعده تصادف) 3ـ پگاه آهنگراني (دربند) 4ـ فرشته صدرعرفايي (حوض نقاشي)

فيلم‌برداري: 1ـ محمود كلاري (استرداد) 2ـ هومن بهمنش (دربند) 3ـ پيمان شادمان‌فر (آسمان زرد كم‌عمق)

تدوين: 1ـ بهنام بهزادي (قاعده تصادف) 2ـ كيومرث پوراحمد و عليرضا داوودنژاد (كلاس هنرپيشگي) 3 ـ پرويز شهبازي (دربند)

موسيقي: 1ـ حسين عليزاده (آسمان زرد كم‌عمق) 2ـ مارتين شمعون‌پور (قاعده تصادف) 3ـ سعيد انصاري (حوض نقاشي)

بدترين فيلم: رسوايي؛ عقاب صحرا؛ دل بي‌قرار؛ زيبا‌تر از زندگي؛ بشارت به يك شهروند هزاره سوم؛ برلين منهاي هفت؛ آفتاب مهتاب زمين؛ گام‌هاي شيدايي

فيلم‌ اولي‌هاي آينده‌دار: تاج محل؛ خسته نباشيد؛ تنهاي تنهاي تنها؛ من عاشق سپيده صبحم

انتخاب ويژه:
ـ بي‌حرمتي بي سابقه مسئولان جشنواره به اهالي رسانه و منتقدان در طول ده روز ميزباني در برج ميلاد كه گاها تعمدي به نظر مي‌رسيد.
ـ حضور افراد غير مرتبط با رسانه و سينما همراه با كودكان نوزاد در مركز همايش‌هاي ميلاد كه نسبت به سال‌هاي گذشته حضور بيشتري داشتند.
ـ افت محسوس آثار سينماي ايران در جشنواره امسال و حضور بي‌شمار فيلم‌هاي ويدئويي كه هيچ‌گونه آينده‌اي براي آنان در اكران نمي‌توان متصور شد.
ـ فقر شديد فيلم‌نامه و فرار فيلم‌سازان از قصه گويي
نكته: از ميان فيلم‌هاي مطرح جشنواره فيلم‌هاي چه خوبه برگشتي؛ فرزند چهارم؛ ترنج؛ روز روشن؛ سربه مهر و


امیررضا نوری پرتو:

بهترین فیلم: 1- پرویز، 2- ...، 3- دربند؛
و: قاعدۀ تصادف، جیب‌بُرِ خیابانِ جنوبی، دهلیز، آسمانِ زردِ کم‌عُمق، کلاسِ هنرپیشگی.

بهترین کارگردانی: 1- مجید برزگر (پرویز)، 2- سیاوش اسعدی (جیب‌بُرِ خیابانِ جنوبی)، 3- پرویز شهبازی (دربند)؛
و: بهنام بهزادی (قاعدۀ تصادف)، بهرام توکلی (آسمانِ زردِ کم‌عُمق)، بهروز شعیبی (دهلیز)، فرامرز قریبیان (گناه‌کاران)، علی‌رضا داوودنژاد (کلاسِ هنرپیشگی).

بهترین فیلم‌نامه: 1- پرویز (حامد رجبی، بردیا یادگاری، مجید برزگر)، 2- ...، 3- دربند (پرویز شهبازی)؛
و: قاعدۀ تصادف (بهنام بهزادی)، علی اصغری (دهلیز).

بهترین فیلم‌برداری: 1- هومن به‌منش (دربند)، 2- پیمان شادمان‌‌فر (آسمانِ زردِ کم‌عُمق)، 3- امین جعفری (پرویز)؛
و: فرشاد محمدی (برلین منفیِ هفت)، حسین جعفریان (هیچ‌کجا، هیچ‌کس)، هومن به‌منش و داوود امیری (گناه‌کاران)، مهدی جعفری (دهلیز)، علی‌رضا برازنده (جیب‌بُرِ خیابانِ جنوبی).

بهترین موسیقیِ متن: 1- ...، 2- سعید انصاری (حوضِ نقاشی)، 3- پیمان یزدانیان (جیب‌بُرِ خیابانِ جنوبی).

بهترین تدوین: 1- ...، 2- پرویز شهبازی (دربند)، 3- محمدرضا و میثم موئینی (جیب‌بُرِ خیابانِ جنوبی)؛
و: جواد امامی (پرویز)، بهرام دهقان (آسمانِ زردِ کم‌عُمق).

بهترین بازیگرِ نقشِ نخستِ مرد: 1- لِوون هفتوان (پرویز)، 2- شهاب حسینی (حوضِ نقاشی)، 3- بابک کریمی (من عاشقِ سپیدۀ صبح‌ام)؛
و: امیر جعفری (قاعدۀ تصادف)، مصطفی زمانی (جیب‌بُرِ خیابانِ جنوبی)، محمدرضا داوودنژاد (کلاسِ هنرپیشگی)، رضا عطاران (دهلیز)، صابر اَبَر (آسمانِ زردِ کم‌عُمق)، فرامرز قریبیان (گناه‌کاران)، احمد مهران‌فر (دریند)، مهران احمدی (روزِ روشن).

بهترین بازیگرِ نقشِ نخستِ زن: 1- نورا هاشمی (جیب‌بُرِ خیابانِ جنوبی)، 2- نازنین بیاتی (دربند)، 3- ترانه علی‌دوستی (آسمانِ زردِ کم‌عُمق)؛
و: هانیه توسلی (دهلیز)، پانته‌آ بهرام (روزِ روشن)، طناز طباطبایی (هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند.)، حمیرا نونهالی (پرویز).

بهترین بازیگرِ نقشِ مکملِ مرد: 1- حمیدرضا آذرنگ (آسمانِ زردِ کم‌عُمق)، 2- بهرنگ علوی (دربند)، 3- رامبد جوان (گناه‌کاران)؛
و: مارتین شمعون‌پور (قاعدۀ تصادف)، امیر عزیزی (من عاشقِ سپیدۀ صبح‌ام)، محمود بهروزیان (پرویز).

بهترین بازیگرِ نقشِ مکملِ زن: 1- پگاه آهنگرانی (دربند)، 2- زهرا داوودنژاد (کلاسِ هنرپیشگی)، 3- سحر دولت‌شاهی (آسمانِ زردِ کم‌عُمق).

انتخاب‌های ویژه:
--- خیلی از صحنه‌ها و سکانس‌های فیلمِ «پرویز»؛ همانندِ صحنه‌های دو نفره‌ای که میانِ پرویز (لِوون هفتوان) و پدرش (محمود بهروزیان) و نیز میانِ پرویز و مردِ صاحبِ خشک‌شویی (علی رامز) می‌گذرند؛ یا صحنه‌های نخستین رودرو شدنِ پرویز با آذر (حمیرا نونهالی) و نیز با پسرِ نوجوانِ هم‌سایه (اشکان)؛ تمامِ صحنه‌های سکانسِ پاساژ، و البته سکانسِ پایانیِ فیلم که میانِ پرویز و پدر و آذر می‌گذرد.
--- گزینشِ ترانۀ «I have to go/ Father & Son» به‌عنوانِ حاشیۀ شنیداریِ فیلمِ «دربند»
--- برخی صحنه‌های فیلمِ «دربند»؛ همانندِ صحنه‌هایی که نازنین (نازنین بیاتی) برای تدریس به خانه‌های مردم می‌رود؛ صحنه‌های دعوا و آشتیِ نازنین و سحر (پگاه آهنگرانی)؛ و صحنۀ اعترافِ سحر نزدِ نازنین از پشتِ درِ حمامِ خانه.
--- سکانسِ پارکینگ در فیلمِ «قاعدۀ تصادف» که میانِ شهرزاد (بهاران بنی‌احمدی) و پدرش (امیر جعفری) می‌گذرد.
--- دو هنرپیشۀ کم‌توانِ ذهنی در فیلمِ «من عاشقِ سپیدۀ صبح‌ام».
--- محمدرضا شیرخان‌لو، بازیگرِ کودکِ فیلمِ «دهلیز».
--- خانواده و بستگانِ علی‌رضا داوودنژاد به‌عنوانِ نقش‌آفرینانِ فیلمِ «کلاسِ هنرپیشگی».
--- بیش‌ترِ صحنه‌های دونفره‌ای که در فیلمِ «جیب‌بُرِ خیابانِ جنوبی» میانِ کاوه (مصطفی زمانی) و رعنا/ طلا (نورا هاشمی) می‌گذرند (با تأکید بر دیالوگ‌های نمایشی و دلالت‌گر/ تَضَمُّنیِ فیلم‌نامۀ اثر که خوب نوشته شده‌اند)؛ و هم‌چنین اَدایِ دِینِ سیاوش اسعدی به ژانرِ نوآر و سینمای خیابانیِ ایران در «جیب‌بُرِ خیابانِ جنوبی».
--- صحنۀ دیدارِ شیوا (هانیه توسلی) و بهزاد (رضا عطاران) در فیلمِ «دهلیز»، پس از این‌که هر دو پِی بُرده‌اند که خواهرِ مقتول با موضوعِ بخششِ بهزاد مخالفت کرده است و بهزاد اعتراف می‌کند که نمی‌خواهد ‌بمیرد. هم‌چنین صحنۀ پس از آن، که بهزاد نزدِ پسرش، امیرعلی (محمدرضا شیرخان‌لو)، اعتراف می‌کند که پیش‌تر کارِ بدی کرده و به‌همین‌دلیل به زندان اُفتاده است.
--- تمامِ صحنه‌های مربوط به سکانسِ حضورِ حمید (حمیدرضا آذرنگ) و سارا (سحر دولت‌شاهی) در شبِ عروسی‌شان و در خانه‌ای که مهران (صابر اَبَر) و غزل (ترانه علی‌دوستی) نیز در آن‌جا حضور دارند، در فیلمِ «آسمانِ زردِ کم‌عُمق».
--- صحنه‌ای از فیلمِ «حوضِ نقاشی» که سهیل (سپهراد فرزامی) و هم‌کلاسی‌اش- امیرعلی- به خانۀ سهیل می‌روند و از بالای پُشتِ بام شاهدِ کوششِ دردناکِ پدرِ از کاربی‌کارشدۀ سهیل- رضا (شهاب حسینی)- برای سوارشدن بر موتورسیکلتی کُهنه و خراب هستند.

فیلم‌های ضعیف: 1- رسوایی، 2- چه خوبه که برگشتی، 3- بشارت به شهروندِ هزارۀ سوم، 4- سر به مُهر، 5- خسته نباشید!
و: تاج‌محل/ او خوب سنگ می‌زند، برلین منفیِ هفت، فرزندِ چهارم، هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند.

فیلم‌های پایین‌تر از اندازۀ انتظار: 1- آسمانِ زردِ کم‌عُمق، 2- سر به مُهر، 3- حوضِ نقاشی، 4- هیچ‌کُجا، هیچ‌کَس.

پی‌نوشت: از میانِ فیلم‌های به‌ظاهر مهم، بحث‌برانگیز و یا کنجکاوی‌برانگیز، «استرداد»، «تنهای تنهای تنها»، «ابرهای ارغوانی»، «از تهران تا بهشت» و «به‌خاطرِ پونه» را ندیده‌ام.

 

منبع: سی نت

17182 - احمد شاهوند

...............................................

  اثر مرتبط:

دربند - Darband        >> مشاهده اطلاعات کامل

................................................

  دیگر اخبار مربوط به سی و یکمین جشنواره فیلم فجر (255 خبر):

255 - فیلم‌فارسی از «رسوایی» شریف‌تر است / اظهارات صریح دکتر کوشکی درباره "رسوایی" و فیلم های مهم جشنواره سی و یکم فیلم فجر

254 - نظر خواهی خبرآنلاین از ۳۳ منتقد و نویسنده سینمایی / «دربند» و «آسمان زرد کم عمق» بهترین فیلم، رضا عطاران و نازنین بیاتی بهترین بازیگر

253 - جوایز بخش تجلی اراده ملی سی و یکمین جشنواره فیلم فجر اهدا شد / "تنهای تنهای تنها" به تنهایی در صدر

252 - نازنين بياتی: بيكار ماندن را به بازی در نقشهای ضعيف ترجيح میدهم

251 - برندگان طنزواره بین المللی هم اعلام شدند!!!! / یادداشت طنز هادی حیدری اندر احوالات حواشی جشنواره فیلم فجر

250 - بهترین های جشنواره سی و یکم به انتخاب نویسندگان سی نت معرفی شدند / "دربند"، داودنژاد، شهاب حسینی، نازنین بیاتی و ...

249 - "ما كه نبايد از اينكه هنرپيشه فكش را كج مي‌كند، كمي روي پنجه پا راه مي‌رود يا زانوهايش را موقع راه رفتن به هم مي‌زند يا چشمانش قرمز است، تحت تاثير قرار بگيريم!!" / گفت‌وگو با ضيا‌ءالدين دري، عضو هيات داوري بخش مسابقه سينماي ايران

248 - رد دلایل داوران جشنواره فیلم فجر از سوی دو پزشک / کم‌توانان ذهنی می‌توانند بچه سالم به دنیا بیاورند

247 - بهروز افخمی (عضو هیات داوران جشنواره فیلم فجر): "حوض نقاشی" و "هیس" فیلم هایی ضعیف در ساختار و محتوا بودند - همه سیمرغ‌های "استرداد" حق‌اش بود - بهرام توکلی از کنار ساخت یک شاهکار عبور کرده است

246 - «حوض نقاشی» غلط علمی داشت - «استرداد» شاخص این دوره از جشنواره بود - بیانیه هیات داوران تند نبود / ناگفته‌های جمال شورجه از داوری‌های جشنواره‌ی فجر

>> همه اخبار سی و یکمین جشنواره فیلم فجر

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت