Header

صفحه اول   اخبار   فیلم ها   نقد و یادداشت    ویدئو   هنرمندان   جدول فروش   نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

روی پرده  -  اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)                                                                                        انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  مصاحبه ورایتی با مانی حقیقی به بهانه حضور فیلم "خوک" در جشنواره فیلم برلین

  ۵ دقیقه اصلاحات بعد از ۵ پروانه نمایش؛شرط وزارت ارشاد برای اکران «عصبانی نیستم»/ درمیشیان: این حجم از سانسور توهین به شعور تماشاگر است

  شماره دوم نشریه الکترونیکی سی نت ویژه حشنواره فیلم فجر منتشر شد / معرفی بهترین های جشنواره به انتخاب نویسندگان سی نت

  آیا فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» هومن سیدی اکرانش در نوروز 97 قطعی است؟

  اختصاصی سی نت: کلیدی ترین صحبت های مطرح شده عوامل فیلم های سینمایی در نشست های خبری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

  صحبت های رسول صدرعاملی دردسرساز شد/ شکایت از جشنواره فیلم فجر برای داوری نکردن «لاتاری»

  مجیدرضا مصطفوی خطاب به دبیر فیلم فجر مطرح کرد: حذف «آستیگمات» از فیلم فجر براساس تعمد بوده است

  توضیحات طائرپور درباره‌ی یک حاشیه مراسم اختتامیه: تنها چاره این بود خودم خط قرمزهای تلویزیون را رعایت کنم

  افخمی: با «به وقت شام» و «لاتاری» رفتار فاشیستی می‌کنند

  دو گزینه حوزه هنری از فیلم های جشنواره برای اکران نوروز/ لاتاری، فیلشاه و فیلم کمدی لونه زنبور

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

  برگزیدگان سی و ششمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند: "تنگه ابوقریب" با 6 سیمرغ و "مغزهای کوچک زنگ زده"با 4 سیمرغ پیشتاز/ از مضحکه «دو سیمرغی» تا طعنه‌های هومن سیدی و فریادهای ابراهیم حاتمی‌کیا

  نامزدهای بهترین های جشنواره سی و ششم به انتخاب نویسندگان سی نت معرفی شدند / «مغزهای کوچک زنگ زده» در صدر

  شماره دوم نشریه الکترونیکی سی نت ویژه حشنواره فیلم فجر منتشر شد / معرفی بهترین های جشنواره به انتخاب نویسندگان سی نت

  آیا فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» هومن سیدی اکرانش در نوروز 97 قطعی است؟

  صحبت های رسول صدرعاملی دردسرساز شد/ شکایت از جشنواره فیلم فجر برای داوری نکردن «لاتاری»

  افخمی: با «به وقت شام» و «لاتاری» رفتار فاشیستی می‌کنند

  اختصاصی سی نت: کلیدی ترین صحبت های مطرح شده عوامل فیلم های سینمایی در نشست های خبری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

  مجیدرضا مصطفوی خطاب به دبیر فیلم فجر مطرح کرد: حذف «آستیگمات» از فیلم فجر براساس تعمد بوده است

  «برای حاتمی کیا تخت پادشاهی درست کنید»/ بازخوانی صحبت های چهار سال قبل علی معلم درباره ابراهیم حاتمی کیا

  ۵ دقیقه اصلاحات بعد از ۵ پروانه نمایش؛شرط وزارت ارشاد برای اکران «عصبانی نیستم»/ درمیشیان: این حجم از سانسور توهین به شعور تماشاگر است

 

سی نت  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

اين گروه بي پدر و مادر / یادداشت سیده مریم مطلب پور بر فیلم "رخ دیوانه"

:: 2 اردیبهشت 1394  ::

پوستر "رخ دیوانه"

 

سی نت: ابوالحسن داودي نام آشنايي براي دوستداران سينما است . او با ساخت فيلم رخ ديوانه نيم نگاهي به آثار گذشته خود از جمله فيلم تقاطع دارد . اينبار او در يازدهميناثرش براي تصوير پردازي به دنبال قصه اي جذاب و در بسياري از لحظات نفس گير رفته است.

فيلم قصه چند جوان است كه در يك گروه مجازي با يكديگر در ارتباطند و يك شوخي زندگي آنها را به جهنم تبديل مي كند و ...

قصه با ضرباهنگ مناسب در بسياري از سكانس ها روايت مي شود. كارگردان با معرفي هر شخصيت و تصوير مختصر داستان زندگي اش سكانس هايي را به قصه او و درگيري اش با ماجراي اصلي فيلم اختصاص مي دهد و اينگونه با باز شدن گره هاي فيلم نامه شخصيت ها پر رنگ تر مي شوند.

خط روايي سريع و پر افت و خيز فيلم مهمترين برگ برنده فيلم است. كارگردان با هوشياري بسيار زياد داستان خوب خود را با كات هاي سريع و تدوين خوب و موفق به نظاره تماشاگر گذاشته است. به همين دليل مخاطب خسته از داستانهاي تكراري و يك خطي اين روزهاي سينماي ايران با پيروز و مسعود و غزل و ... همراه مي شود.

فينال نفس گير ماجرا همه چيز را در يك لحظهبه كام تماشاگر زهر مي كند و اين يعني اصل مهم غافلگيري مخاطب كه كم كم در سينماي چند سال اخير به دست فراموشي رفته بود.

نكته مهم ديگري كه به فيلم نسبت داده شد است، نگاه متفاوت اين فيلم به شبكه هاي اجتماعي از جمله فيسبوك و ... است. شايان ذكر است داودي سعي كرده به نوعي قصه اين چند جوان و آشنايي آنها را با اين شبكه ها پايه ريزي كند اما در قصه اصلي اين موضوع رنگ باخته و در بسياري از لحظات درحاشيه قرار مي گيرد او با اشاره به شبكه هاي اجتماعي داستان خود را پيش برده و در لايه هاي زيرين ماجرا اشاره به سردرگمي و تنهاي عجيب نسل جوان اين روزها دارد.

نسلي كه در كنار همه مشكلات مالي و اجتماعي و فرهنگي بلاتكليف و آويزان است. عصيان مي كند و دروغ مي گويد. مواد مصرف مي كند، قصد مهاجرت دارد و دركنار همه اينها آدم مي كشد.

كارگردان با تقابل دو كاراكتر پايين شهري و بالا شهري و تفاوت فرهنگي و رفتار ذاتي آنان سعي دارد با به رخ كشيدن تضاد هاي بين اين كاراكترها نگاه مخاطب را به سمت شكاف ايجاد شده بين طبقات اجتماعي مختلف سوق دهد. اما به نظر مي آيد اين دسته بندي با به رخ كشيدن تعصب و معرفت دختر معتاد بالا شهري عملا باعث شده كاراكترهاي مسعود و پيروز كه از طبقات پايين تر جامعه هستند آدمهايي دزد و نامرد و آدمكش نشان داده شوند و جوانك هاي پولدار شخصيت هاي مثبت ماجرا باشند.

در لايه هاي زيرين قصه داودي با نشان دادن مشكلات مختلف اين جوانان ،از جمله اشاره به مشكلات اخلاقي مادر و اعتياد دختر كه نقش آن را طناز طباطبائي بازي مي كند، ازدواج پدر غزل براي گرفتن اقامت و سردرگمي غزل براي يافتن مادر در انسوي دنيا كه نقش آن را نازنين بياتي بازي مي كند، برادر بزرگتر نجم كه حق و سهم ارث او را بالا مي كشد و او را آواره خيابان مي كند با بازي صابر ابر، ازدواج دوم پدر مسعود و آوارگي او و زندگي در يك گاراژ با بازي ساعد سهيلي و پدري كه بر اثر سرطان مرده و حالا همسر و فرزندش با مشكلات اجاره نشيني درگيرند كه نقش آن را امير جديدي بازي مي كند، سعي در بيان جزئياتي كوچك از حال و روز اين روزهاي جامعه ما دارد. جامعه اي كه جوانانش از بيم پليس حتي از ماشين زباله كش نيز پنهان مي شوند و حالا با درگيري در قصه اي كه از شوخي شروع و تا مرگ ادامه دارد سعي دارند خود را اثبات كنند. هر چند كه پايان بازي دروغ براي رسيدن بهپول تنها تباهياست.

فيلم در كنار خط روايي خوب قصه يك امير جديدي خوب داشت كه به خوبي از پس نقش پيروز برآمده است. موسيقي به جا و فيلمبرداري قابل قبول "رخ ديوانه"‌ از اين اثر فيلمي قابل قبول ساخته كه مخاطب را درگير ماجرا مي كند.

تيتراژ پاياني فيلم كه با استفاده از تصاوير بازيگران فيلم در شبكه هاي اجتماعي و تكيه بر ديالوگ هاي مهم هر شخصيت ساخته شده است در جاي خود قابل تقدير است.

"رخ ديوانه" فيلمي است كه قصه مي گويد و اين قصه سعي دارد نمايي باشد از جامعه اي كه نمي داند با نسل جوان سركش خود چه كند .نسلي كه به خاطر پول دروغ مي گويد و آدم مي كشد.

 

منبع: سی نت

3308 - احمد شاهوند

...............................................

  اثر مرتبط:

رخ دیوانه - Crazy Castle        >> مشاهده اطلاعات کامل

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::

....................................................................................................................................................................................................

صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

..............................................................................................................................

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved

............................................................

طراحی و اجرا: استودیو سی نت