Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  امیر جدیدی بازیگر فیلم سعید ملکان شد/ نخستین تجربه سعید ملکان در مقام کارگردان

  پریناز ایزدیار به عنوان اولین بازیگر فیلم جدید سامان سالور انتخاب شد

  «مطرب» مصطفی کیایی مجوز نمایش گرفت

  «تگزاس۳» همین امسال کلید می‌خورد/ خالی ماندن سینماها جایز نیست

  یک همکاری غیرمنتظره: «پیمان معادی» بازیگر فیلم جدید محمدحسین مهدویان «درخت گردو» شد

  «روز بلوا» چهارمین فیلم سینمایی بهروز شعیبی به زودی کلید می خورد

  آغاز اکران «قسم» تنابنده و پایان «متری شیش و نیم» / قرارداد اکران سه فیلم سینمایی ثبت شد

  رضا گوران، همزمان با اکران «سرکوب»: اکران عمومی را به حذفیات جشنواره ترجیح دادم

  انتشار «گفت‌وگوهایی با کیارستمی» در آمریکا

  کیانوش عیاری پس از 3 دهه با همراهی تهیه کننده «هزارپا» کمدی می‌سازد/ حضور رضا عطاران به عنوان اولین بازیگر در این فیلم با نام «‎رِکِر» قطعی شده است

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

لیستی امیدوار کننده / تحلیلی بر لیست اولیه فیلم های پذیرفته شده در جشنواره فجر

:: 7 دی 1392  ::

لیست اولیه فیلم های حاضر در جشنواره سی و دوم فجر

 

سینما شبکه (سی نت): طبق وعده های مدیران جشنواره فیلم فجر امروز اولین لیست از فیلم های پذیرفته شده در جشنواره منتشر شد که حاوی 10 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران و 6 فیلم در بخش نگاه نو است.قصد داریم تحلیلی مختصر داشته باشیم بر فیلم هایی که در لیست هستند و شرایط ورود آنها را بسنجیم و همچنین گمانه زنی هایی درباره فیلم هایی که احتمالا بعدا به این جمع اضافه خواهند شد داریم.

‌چرا این فیلم ها در اولین لیست حاضر هستند؟

علی رغم اینکه در بین 10 فیلم حاضر در بخش مسابقه 9 فیلم حاضر هستند که انتظار برای دیدنشان بالاست، اما نمی توان به صراحت گفت قطعا اینها بهترین فیلم های امسال هستند که بدون حرف و حدیث راهی جشنواره شدند.هرچند که بالا بودن فیلم از لحاظ کیفی شرط اصلی ورود به بخش اصلی جشنواره است اما به نظر می رسد این 10 فیلم علاوه بر کیفیت بالا به دلیل آماده بودن و اطمینان مسئولین جشنواره و هیات انتخاب از رسیدنشان در لیست قرار گرفتند که با نگاهی گذرا می توان فهمید فیلم هایی در لیست قرار گرفتند که مراحل فنی را مدت هاست گذرانده و مثل برخی فیلمها در یکی دو ماه نزدیک به جشنواره کار تولید و پس از تولید را نگذراندند، که فیلم هایی مثل "چ،" "رستاخیز" ،"زندگی جای دیگری است" ، "مهمان داریم،" "همه چیز برای فروش"، "قصه ها" و "گنجشکک اشی مشی"جزو این فیلم ها بودند.

"تمشک" نیز اوایل پاییز کار تولید را آغاز کرده اما نسخه نهایی فیلم هفته گذشته به جشنواره رسید و "متروپل" مسعود کیمیایی هم علی رغم اینکه در شهریور به پایان فیلمبرداری رسیده بود به دلیل توقف پروژه، مراحل پس از تولیدش طولانی شد ولی به هر حال قبل از موعد مقرر جشنواره برای تحویل فیلم ها یعنی 30 آذر به دفتر جشنواره رسید. اما تنها فیلمی که از این قضیه مستثنی است "خط ویژه" مصطفی کیایی است که ظرف یک ماه گذشته فیلمبرداری شد و با تدوین همزمان نسخه اولیه به دفتر جشنواره رسید اما نسخه نهایی هنوز به جشنواره نرسیده و کار ساخت موسیقی و تدوین فیلم مراحل پایانی را میگذارند. به نظر می رسد با فیلم خوبی از کیایی طرف باشیم که با وجود عجله در ساخت توانسته نظر هیات داوران را جلب کند و جزو انتخاب های اول و قطعی هیات داوران باشد.

‌فایده اعلام فیلم های بخش مسابقه در چند بخش برای برگزار کنندگان جشنواره چیست؟

بی شک کار انتخاب فیلم ها از بین آثار رسیده به دفتر جشنواره فیلم فجر در دوره سی و دوم بسیار سخت تر از سال های گذشته است. حضور فیلمسازان بزرگ و سرشناس در اولین دوره جشنواره دولت جدید به نحو چشمگیری افزایش یافته و امیدواری برای فیلمسازی نزد سینماگران بسیار بیشتر از سالهای گذشته شده و نتیجه این اتفاق، افزایش فیلمهای رسیده به دفتر جشنواره فجر و رکوردشکنی از این حیث در تاریخ جشنواره شده است. علاوه بر این جشنواره پذیرای فیلمهایی شده است که در دولت گذشته با بی مهری کنار گذاشته شده اند و از سازمان سینمایی جدید توقع دیده شدن دارند.در هر صورت هیات انتخاب جشنواره تمام فیلمهای ارسالی را تماشا کرد و تصمیمی گرفت که در جشنواره بیست و نهم که از نظر شلوغی و رونق به جشنواره امسال نزدیک بود اتخاذ شده بود و آن شیوه اعلام فیلمها به صورت چند بخش و نه در یک لیست کلی بود.یک دلیلش قطعا عدم رسیدن خیلی از فیلمها تا امروز و اعلام لیست اول فیلمها بوده و دلیل دیگرش شاید جلوگیری کردن از انتقاداتی که دو سال گذشته به هیات انتخاب جشنواره می شد بوده است. شیوه اعلام تمام فیلمهای مسابقه در یک لیست در دو سال گذشته موجب سرازیر شدن سیل انتقادات به جشنواره شده بود و حتی در چند مورد دبیر جشنواره مجبور شده بود علی رغم میل باطنی برخی تصمیم هایش را عوض کند و چند فیلم را به دلیل اعتراضات به جشنواره راه دهد!

اما امسال و با این شیوه هیات انتخاب و مدیران جشنواره فرصت دارند تا واکنش ها را دیده و دیگر اتفاقات سالهای گذشته نیافتد هرچند که در هر صورت انتقاد به نبود برخی فیلمها در مسابقه همیشه بوده و خواهد بود.

‌فیلم های احتمالی بعدی

از میان فیلم های مهمی که برای حضور در جشنواره سی و دوم آماده می شوند فیلم های "آرایش غلیظ"، "اشباح"، "سایه روشن"، "فرشته ها با هم می آیند"، "حق سکوت"، "فرش قرمز"، "لامپ 100،" "نقش نگار " و"بیگانه" و چند فیلم دیگر هنوز در مراحل ساخت هستند و احتمالا نباید قبل از روزهای نزدیک به 20 دی که آخرین فرصت ارائه نسخه نهایی فیلم ها به جشنواره است منتظر رسیدنشان به جشنواره و احیانا قرار گرفتنشان در لیست مسابقه باشیم و چندین فیلم هم در روزهای گذشته به جشنواره رسیدند که احتمالا هنوز دیده نشده اند یا جمع بندی روی آنها صورت نگرفته است.

اما چندین فیلم بسیار مهم به دفتر جشنواره رسیدند که در لیستی که امروز منتشر شد نبودند اما مشکلی برای آماده شدن ندارند و احتمالا اگر مشکل خاصی نباشد و سیاست جشنواره بر اعلام فیلم ها در سه بخش باشد در بخش دوم باید منتظر اعلام نامشان باشیم. فیلم هایی همچون "آذر ،شهدخت، پرویز و دیگران"، "آشغال های دوست داشتنی" ، "امروز"، "بلوک 9 خروجی 2"، "خواب زده ها"، "تراژدی"، "دلتنگی های عاشقانه"، "ساکن طبقه وسط"، "طبقه حساس"، "عصبانی نیستم"، "کلاشینکف"، "مردن به وقت شهریور" ،"50 قدم آخر" و...فیلم هایی هستند که شانس بالایی برای حضور در بخش مسابقه سینمای ایران در لیست هایی که متعاقبا اعلام می شود خواهند داشت.

‌ معضل وجود دو قانون دست و پا گیر جشنواره!

پیش از این اعلام شده بود که برخی فیلمها به دلیل رد شدن در دوره های گذشته جشنواره و برخی فیلمها به دلیل حضور در جشنواره های خارجی، طبق قانون در بخش مسابقه سینمای ایران حاضر نخواهند بود. اما فیلم "همه چیز برای فروش" که در لیست مسابقه قرار گرفته شامل قانون اول بوده که به نظر می رسد این قانون امسال نادیده گرفته شده تا فیلمهای جا مانده سال قبل به جشنواره برسند، این اتفاق برای "سیزده" هم در بخش فیلمهای اول افتاده است. اما هنوز هیچ حرفی درباره قانون دوم که درباره فیلم هایی مثل "زندگی مشترک آقای محمودی و بانو" و "ماهی و گربه" صدق می کند زده نشده و باید منتظر اتفاقات روزهای آینده باشیم.

‌ لیستی امیدوار کننده

10 فیلم معرفی شده در بخش مسابقه سینمای ایران امیدواری ها و کنجکاوی های زیادی را با خود به همراه داشته اند و اینکه در لیست حضور دارند جای خوشحالی و امیدواری برای حضور بقیه فیلم ها در بخش مسابقه دارد. به نظر می رسد امسال پس از مدت ها شاهد جشنواره ای باشیم که تمام سلایق سینمایی، اجتماعی و سیاسی در آن حاضر هستند و فیلمی بخاطر مشکلات فرامتنی کنار گذاشته نشود.هرچند که از همین ابتدا برخی رسانه های اصولگرا سعی بر جبهه گیری علیه حضور یک فیلم در این لیست دارند اما بهتر است بدانند هیچ قانونی نقض نشده و هیچ فیلم بدون مجوزی وارد جشنواره فیلم فجر نشده و تنها سعی شده فیلم ها به صورت سلیقه ای کنار گذاشته نشوند!

همچنین همیشه شاهد این بودیم که بخش مسابقه سینمای ایران چند فیلم اولی در خود می دید که در لیست اولیه جشنواره امسال این اتفاق نیافتاده و تنها چند فیلم در بخش فیلم های اول معرفی شده است، که به نظر می رسد هیات انتخاب قصد دارد تمام فیلم ها را دیده و پس از آن چند فیلم اول شایسته را در بخش مسابقه سینمای ایران جای دهد.
قطعا جشنواره در بخش مسابقه 15 الی 20 فیلم دیگر را خواهد داشت و حداقل 10 الی 15 فیلم دیگر هم به بخش فیلم های اول اضافه می شوند.

امسال برعکس سال گذشته که در بین کل فیلمهای بخش مسابقه اشتیاق برای دیدن تعداد اندکی از آنها وجود داشت، علاقه و کنجکاوی زیادی برای دیدن اکثر فیلم های همین لیست اولیه و فیلم هایی که بعدا اضافه خواهد شد وجود دارد. پس پیش به سوی جشنواره ای بزرگ و پر رونق.

 

منبع: سی نت

4405 - محسن آزاددل

................................................

  دیگر اخبار مربوط به سی و دومین جشنواره فیلم فجر (361 خبر):

361 - گاف عجیب و غریب هیات داوران جشنواره فیلم فجر در اعلام نام یک کاندیدا!/ نعیمه نظام دوست به جای شهین تسلیمی کاندیدا شد!

360 - بخش تجلی اراده ملی فیلم فجر برگزیدگانش را شناخت/ 7 جایزه برای «شیار 143»

359 - چرا «رستاخیز» در جشنواره‌ی فجر شهرستانها به نمایش درنیامد؟

358 - نام هایی که چیزی برای عرضه نداشتند! / یادداشت نیما بهدادی مهر برای جشنواره سی و دوم فیلم فجر

357 - ریز انتخاب نویسندگان و منتقدان سی نت برای بهترین های جشنواره سی و دوم فیلم فجر

356 - "خانه پدری"، کیانوش عیاری، نوید محمدزاده، مریلا زارعی و ... / بهترین های جشنواره سی و دوم فیلم فجر به انتخاب نویسندگان و منتقدان سی نت معرفی شدند + لیست بهترین ها به انتخاب کاربران سایت

355 - حاتمی‌کیا: در این ایام به شدت به مباحث فیلم «چ» احتیاج داریم

354 - تجربه ی لذت ناب سینما / یادداشت خواندنی کاربر سی نت برای "ماهی و گربه"

353 - رقابت نزدیک سه فیلم / اعلام کاندیداهای بهترین های جشنواره سی و دوم به انتخاب نویسندگان و منتقدان سی نت / کاربران هم بهترین های جشنواره را انتخاب کنند

352 - این فیلم ها رو به کی نشون می دین؟ / یادداشت محمد هاشمی برای چند فیلم جشنواره فجر

>> همه اخبار سی و دومین جشنواره فیلم فجر

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت