Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  تنگنای یک دیپلمات

  قصه بشریت

  «در جستجوی فریده» چگونه نماینده ایران در اسکار 2020 شد؟!

  مستند «در جستجوی فریده» نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ شد

  امیر جدیدی بازیگر فیلم سعید ملکان شد/ نخستین تجربه سعید ملکان در مقام کارگردان

  پریناز ایزدیار به عنوان اولین بازیگر فیلم جدید سامان سالور انتخاب شد

  «مطرب» مصطفی کیایی مجوز نمایش گرفت

  «تگزاس۳» همین امسال کلید می‌خورد/ خالی ماندن سینماها جایز نیست

  یک همکاری غیرمنتظره: «پیمان معادی» بازیگر فیلم جدید محمدحسین مهدویان «درخت گردو» شد

  «روز بلوا» چهارمین فیلم سینمایی بهروز شعیبی به زودی کلید می خورد

 

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

اولین‌های جشنواره‌ی فیلم فجر در یک نگاه

:: 24 دی 1392  ::

اولین های جشنواره فیلم فجر

 

سینما شبکه (سی نت): همیشه «اولین‌ها» از اهمیت زیادی برخوردار بوده‌اند به ویژه در جشنواره‌ی فیلم فجر که مهمترین رویداد سینمایی کشورمان محسوب می‌شود و در طول سی و یک سال برگزاری،‌ اتفاقاتی برای اولین‌بار در این جشنواره رقم خورده است.


نشریه روزنامه جشنواره انتشارش از دوره اول آغاز شد که در پنج شماره و به دو زبان فارسی وانگلیسی به سردبیری سیدغلامرضا موسوی منتشر شد.

در این دوره جشنواره دو شماره گاهنامه نیز ویژه فیلم‌های ۸ و ۱۶ میلی متری به مدیر مسئولی محمدعلی اثنی عشری دبیر این بخش و با اجرای بزرگمهر رفیعا منتشر و شماره اول آن در افتتاحیه توزیع شد.

از دوره سوم جشنواره، بخش فیلم‌های اول فیلمسازان اضافه شد.

کاتولوگ جشنواره نیز انتشارش از این دوره به سردبیری سیدغلامرضا موسوی آغاز شد که این کتاب شامل اطلاعات مربوط به فیلم‌ها‌، دیدگاه‌ها و اظهار نظر های مقامات سیاسی و دست اندرکاران سینمای ایران بود که چند روز پس از پایان جشنواره عرضه شد.

برای دوره چهارم جشنواره برای اولین‌بار آنونس ساخته شد که ساخت آن را صمد تواضعی برعهده داشت. این آنونس با استفاده از آرشیوها و منابع تصویری در چهار دقیقه برای پخش از سینماها و تلویزیون مورد استفاده قرار گرفت.

در دوره پنجم برای اولین‌بار بخشی با عنوان نمایشگاه پوسترهای سینمایی به جشنواره اضافه شد، در این دوره برای اولین‌بار اعضای هیات انتخاب رسما اعلام شد و همچنین برای اولین بار نامزدهای دریافت جوایز نیز اعلام شدند.

ماهنامه سینمایی «فیلم» هم اولین مجله‌ای بود که از این دوره اقدام به انتشار ویژه نامه کرد که این شماره در ۱۳۰ صفحه به قیمت سی تومان عرضه شد.

از دوره ششم علاوه بر پوسترهای سینمایی‌، مسابقه نمونه فیلم هم به جشنواره اضافه شد.

از دوره هفتم سیمرغ با طرحی از ابراهیم حقیقی به عنوان نماد جشنواره انتخاب شد و جایزه اصلی نیز سیمرغ بلورین نام گرفت. از این دوره در بخش بین الملل سینمای کودک و نوجوان به صورت رقابتی برگزار شد و بخش بزرگداشت سینماگران معتبر خارجی به جشنواره اضافه شد.

برای اولین و آخرین‌بار سالن سینمایی در کوچه ملی لاله زار (سینما نادر) به نمایش آثار جشنواره اختصاص پیدا کرد.

در این دوره برای اولین بار یک سینمایی، غیر از فیلمساز(فرهاد فخرالدینی) در جمع هیات داوران حضور پیدا کرد. از این دوره همچنین بخش جشنواره جشنواره‌ها اضافه شد و آثار حاضر در جشنواره‌های معتبر جهانی به نمایش درآمد.

از دوره دهم سینمای ارشاد به مسئولین عالی رتبه اختصاص پیدا کرد. در این دوره رخشان بنی اعتماد با دریافت سیمرغ کارگردانی عنوان اولین فیلمساز زن برگزیده در این بخش را به نام خود ثبت کرد.

از دوره یازدهم سالن سینمایی (شهر قصه) به رسانه‌های جمعی اختصاص پیدا کرد و جلسات گفت وگوی نویسندگان سینمایی مطبوعات و رسانه‌ها و دست اندرکاران فیلم‌های سینمایی برگزار شد. از این دوره برای اولین بار یک بازیگر (عزت الله انتظامی) به جمع داوران اضافه شد.

در دوره چهاردهم برای اولین بار مراسم اختتامیه از قالب‌های قبلی‌اش خارج شد و سیمرغ برگزیدگان توسط هنرمندان از جمله داوود رشیدی‌، علی نصیریان،‌ عزت‌الله انتظامی و احمدرضا درویش اهدا شد.

از دوره پانزدهم سایت اینترنتی جشنواره به بهره‌برداری رسید و برای اولین‌بار مراسم اختتامیه به صورت زنده از شبکه دوم سیما پخش شد.

از این دوره برپایی بزرگداشت سینماگران ایرانی در جشنواره آغاز شد که اختصاص به مرور آثار عزت الله انتظامی و ابراهیم حاتمی‌کیا داشت،از این دوره وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور سینمایی برای جشنواره پیام دادند. بازار فیلم نیز از این دوره آغاز به کار کرد که ۱۷ تا ۲۲ بهمن در هتل لاله برگزار شد.

از این دوره برای اولین بار سیمرغ فیلم برگزیده تماشاگران به مجموعه جوایز اضافه شد که مسئولیت جمع‌آوری آرا برعهده خانه سینما بود. برای اولین‌بار هیات داوران ترکیبی کاملا سینمایی داشتند و یک زن (فرشته طائرپور) در جمع هیات داوران حاضر بود.

در دوره هفدهم برای اولین بار ۵ کارگردان (احمدرضا درویش،‌ یدالله صمدی،‌ کیانوش عیاری،‌ فرهاد مهران فر و داوودمیرباقری) در ترکیب هیات داوران قرار گرفتند و برای اولین بار مراسمی تحت عنوان اهدای جوایز جنبی برگزار شد.

در دوره نوزدهم هیات داوران در نشستی خبری، کاندیداها را اعلام کردند و برای اولین بار یک منتقد (جواد طوسی) در جمع اعضای هیات داوران حضور داشت.

در این دوره سیمرغ فیلم برگزیده تماشاگران در بخش بین الملل نیز به جوایز اضافه شد.

در دوره بیستم بهمن فرمان آرا با دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم برای «خانه ای روی آب» اولین کارگردانی لقب گرفت که با دو فیلم پیاپی عنوان بهترین فیلم را کسب کرد.

در دوره بیست و یکم بخش مسابقه مستند و کوتاه به جشنواره اضافه شد و به برگزیده هر بخش یک سیمرغ اختصاص پیدا کرد. همچنین پیش فروش بلیت‌های جشنواره مکانیزه شد.

در دوره بیست و چهارم برای اولین بار با رایزنی هیات داوران سینمای ایران با وزیر صنایع به برگزیدگان خودروی سمند و پراید اهدا شد.

در دوره بیست و پنجم برای اولین بار سیمرغ طلایی به وزن ۵۵۰ گرم طلا به بهترین فیلم از نگاه ملی(فرش ایرانی) اهدا شد.

در دوره بیست و ششم بخش‌های مختلف جشنواره نامگذاری شد. از این دوره جشنواره به دو بخش تقسیم شد و در پنج روز اول آثار بین الملل به نمایش درآمد و در ادامه آثار سینمای ایران نمایش داده شد.

از این دوره کارت های خبرنگاران و حاضران در سینمای رسانه‌های گروهی دارای بارکد شد که دیجیتالی شدن این کارت‌ها امکان آمارگیری و حضور را فراهم کرد.

از دوره بیست و هفتم ‌ بخش‌ فیلم‌های بلند ویدئویی به جشنواره اضافه و برای این بخش دو سیمرغ بلورین بهترین فیلم و بهترین کارگردان در نظر گرفته شد.

در دوره بیست و هشتم برای اولین‌بار پیش فروش بلیت‌های جشنواره اینترنتی شد و مخاطبان پس از ثبت نام بلیت‌های خود را با حضور در پردیس ملت دریافت کردند.

همچنین از این دوره مرکز همایش‌های برج میلاد به عنوان مقر اصلی جشنواره در نظر گرفته شد و ضمن استقرار تیم مدیریتی جشنواره،‌ سالن رسانه‌های جمعی و بازار فیلم‌ نیز به این مکان منتقل شد.

در دوره بیست و نهم برای اولین‌بار آیین پایانی جشنواره را یک مجری زن (ژیلا صادقی) اجرا کرد.

در دوره سی‌ام، دبیری (محمد خزاعی) که مسئولیت و سمتی در حوزه سینما نداشت در راس جشنواره قرار گرفت. در این دوره برای اولین‌بار با تدارک فضایی به نام کوچه انقلاب در افتتاحیه عوامل فیلم‌ها مورد استقبال دبیر جشنواره قرار گرفتند. همچنین در این دوره برای اولین‌بار آثار سه بعدی به نمایش درآمد.

در دوره سی و یکم نمایش آثار برای اولین بار به صورت دیجیتال شد و پیش از نمایش فیلم‌ها عوامل آنها در کاخ جشنواره مورد استقبال دبیر قرار گرفتند.

 

منبع: ایسنا

1528 - محسن آزاددل

................................................

  دیگر اخبار مربوط به سی و دومین جشنواره فیلم فجر (361 خبر):

361 - گاف عجیب و غریب هیات داوران جشنواره فیلم فجر در اعلام نام یک کاندیدا!/ نعیمه نظام دوست به جای شهین تسلیمی کاندیدا شد!

360 - بخش تجلی اراده ملی فیلم فجر برگزیدگانش را شناخت/ 7 جایزه برای «شیار 143»

359 - چرا «رستاخیز» در جشنواره‌ی فجر شهرستانها به نمایش درنیامد؟

358 - نام هایی که چیزی برای عرضه نداشتند! / یادداشت نیما بهدادی مهر برای جشنواره سی و دوم فیلم فجر

357 - ریز انتخاب نویسندگان و منتقدان سی نت برای بهترین های جشنواره سی و دوم فیلم فجر

356 - "خانه پدری"، کیانوش عیاری، نوید محمدزاده، مریلا زارعی و ... / بهترین های جشنواره سی و دوم فیلم فجر به انتخاب نویسندگان و منتقدان سی نت معرفی شدند + لیست بهترین ها به انتخاب کاربران سایت

355 - حاتمی‌کیا: در این ایام به شدت به مباحث فیلم «چ» احتیاج داریم

354 - تجربه ی لذت ناب سینما / یادداشت خواندنی کاربر سی نت برای "ماهی و گربه"

353 - رقابت نزدیک سه فیلم / اعلام کاندیداهای بهترین های جشنواره سی و دوم به انتخاب نویسندگان و منتقدان سی نت / کاربران هم بهترین های جشنواره را انتخاب کنند

352 - این فیلم ها رو به کی نشون می دین؟ / یادداشت محمد هاشمی برای چند فیلم جشنواره فجر

>> همه اخبار سی و دومین جشنواره فیلم فجر

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت