Header

صفحه اول   اخبار   فیلم ها   نقد و یادداشت    ویدئو   هنرمندان   جدول فروش   نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)                                                                                        انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  «متری شیش و نیم» سعید روستایی فرم حضور در جشنواره فیلم فجر را پر کرد

  نخستین عکس از ویشکا آسایش در سریال «نهنگ آبی» ساخته جدید فریدون جیرانی

  300 میلیون تومان درآمد حاصل از پخش بازی پرسپولیس و کاشمیا در سینماها

  حمید فرخ نژاد بازیگر «خانم یایا»: این فیلم برای اکران در «هنر و تجربه» مناسب‌تر است

  بخاطر آتش‌سوزی چندروز اخیر کالیفرنیا؛ فرش قرمز «اسکار» هم لغو شد

  دستمزد مهناز افشار برای «اولیورتوئیست» اعلام شد/ 180 میلیون برای 6 ماه حضور روی صحنه تئاتر

  زمان حذف پروانه ساخت آثار سینمایی و سپردن امور به صنوف رسیده است

  نمی‌توان دارو را تحریم کرد و دم از حقوق بشر زد/ تحریم‌ها فقط مردم را هدف قرار داده است

  ابراهیم داروغه زاده: امسال بیش از 100 فیلم متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر هستند و شاهد رقابت سختی خواهیم بود

  برای اولین بار نظرسنجی سینمای رسانه‌های جشنواره فیلم فجر/ مشارکت 400 نفری در روز اول

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

  حمید فرخ نژاد بازیگر «خانم یایا»: این فیلم برای اکران در «هنر و تجربه» مناسب‌تر است

  دستمزد مهناز افشار برای «اولیورتوئیست» اعلام شد/ 180 میلیون برای 6 ماه حضور روی صحنه تئاتر

  نخستین عکس از ویشکا آسایش در سریال «نهنگ آبی» ساخته جدید فریدون جیرانی

  تراکم اکران، فیلم‌سوزی و چند داستان دیگر/ گفتگو با سعید خانی، علی سرتیپی و همایون امکانیان

  کیانوش عیاری: «خانه پدری» دچار یک سوءتفاهم بیهوده شد

  ابراهیم داروغه زاده: امسال بیش از 100 فیلم متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر هستند و شاهد رقابت سختی خواهیم بود

  زمان حذف پروانه ساخت آثار سینمایی و سپردن امور به صنوف رسیده است

  «هنروتجربه» اطلاعیه داد / تصمیم برای اکران همزمان فیلم‌های هنری و تجربی

  «گرگ بازی»؛ «رؤیایی» پر از «رمز و راز»

  نمی‌توان دارو را تحریم کرد و دم از حقوق بشر زد/ تحریم‌ها فقط مردم را هدف قرار داده است

  برای اولین بار نظرسنجی سینمای رسانه‌های جشنواره فیلم فجر/ مشارکت 400 نفری در روز اول

 

سی نت  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

ممیزی خودی و غیر خودی نمی شناسد / نگاهی به کارنامه سینمایی حبیب الله کاسه ساز به بهانه درگذشت وی

:: 2 مرداد 1396  ::

حبیب الله کاسه ساز

 

سی نت: حبیب الله کاسه ساز پیش از آن که پست تخصصی خود در تهیه کنندگی را از دهه 80 آغاز کند، مناصب مختلف اجرایی و اداری را در حوزه سینما تجربه کرد؛ از مدیر تولید و بازیگری تا مديریت توليد و پشتيبانی امور سينمايی وزارت ارشاد، مديرعامل انجمن سينمای انقلاب و دفاع مقدس و ... اما در هیچ یک از اینها نتوانست به مانند تهیه کنندگی، آرمان های خود را به بهره وری برساند.

کار تولید فیلم را با اثری کم نام و نشان آغازکرد؛ «نوروز» که با محوریت نوجوان بود اما با این حال، نخستین فیلم مهم او «زندانی 707» بود که در همان سال ساخته شد؛ فیلمی که بیش از نام کاسه ساز و کارگردانش (حبیب الله بهمنی)، بخاطر حضور ستاره آن سال ها (ابوالفضل پورعرب)، تا حدودی برسر زبان ها افتاد.

«پرنده باز کوچک» و «نبات داغ»، دو فیلم بعدی کارنامه او بودند که در عین دغدغه مندی، توفیق چندانی در گیشه و نزد مردم کسب نکردند اما پس از این 4 تجربه نسبتا ناموفق، کاسه ساز، بهترین فیلم کارنامه اش را ساخت؛ «مزرعه پدری» با 2 میلیارد تومان بودجه، نخستین بیگ پروداکشن سینمای ایران لقب گرفت و با شکل ساختاری موجه و صریح خود، ولوله ای تازه در رگ های سینمای دفاع مقدس به راه انداخت.

البته علی رغم تمامی این پوئن ها، مزرعه پدری، پرممیزی ترین فیلم کارنامه کاسه ساز نیز محسوب می شود. فیلمی که 3 ارگان متمول حوزه هنری، فارابی و صدا و سیما، بودجه ساخت آن را تامین کرده بودند اما بلافاصله پس از فیلمبرداری، به شکل تعجب آوری پشت آن را خالی کردند؛ به قول مرحوم ملاقلی پور، فیلم روی میز مونتاژ، به صورت متری کم می شد! تیزر فیلم کمتر از 10 بار از تلویزیون پخش شد و بابت هر بار پخش نیز مانند یک فیلم معمولی، از آن، هزینه دریافت می شد! فیلمی که حتی انگ جنسی بودن به آن زدند و به شکل بسیار بدی و در حالی که تنها چند روز در چند سالن محدود به روی پرده رفته بود، آن را پائین کشیدند. نمایش تلویزیونی فیلم نیز مشمول شدیدترین ممیزی ها شد به طوری که حتی مترسک های داخل فیلم را نیز برای پخش درآوردند و شکل غیرقابل باوری از سانسور را به نمایش گذاشتند.

«کنار رودخانه» دیگر فیلم کاسه ساز بود که باز با محوریت دفاع مقدس ساخته شد؛ فیلم خوش داستانی که چندان دیده نشد اما فیلم بعدی او، تا توانست در جشنواره های داخلی و خارجی، مورد تقدیر قرار گرفت. «او» (رهبر قنبری) شکل نوینی از دغدغه مندی کاسه ساز در بیان مقولات ارزشی را به تصویر می کشید و توانست با وجود اکران نصفه و نیمه ای که نصیبش شده بود، نظر منتقدان را به خود جلب کند.

«پروانه ای در مه» دیگر فیلم تولیدی کاسه ساز بود که به یک اثر خنثی در کارنامه کاری او تبدیل شد.
اما پرحاشیه ترین و پرتماشاگرترین فیلم این تهیه کننده، با «اخراجی ها» رقم خورد. کاسه ساز که در 5 سال آغازین کار تولید فیلم، تلاش کرد تا اشکال مختلفی از دغدغه های جنگی خود را در قالب هایی مختلف اتود بزند، این بار به ساخت یک کمدی بر بستر جنگ، روی خوش نشان داد آن هم با اعتمادی که به یک فیلم اولی (مسعود ده نمکی) کرد. سونامی استقبال از فیلم، در ایام جشنواره شکل گرفت و شدت آن، همه را شوکه کرد. اتفاقی که منجر به همکاری کاسه ساز با ده نمکی در قسمت دوم این فیلم سینمایی شد و باز هم حجم استقبال از فیلم، خیره کننده بود. البته فیلم به دلیل استفاده از حجم و نس شوخی هایی که تا آن زمان در سینمای ارزشی سابقه چندانی نداشت، در برخی صحنه ها مشمول ممیزی شد که البته حجم آن چندان زیاد نبود اما چون غلظت کمیک فیلم بالا بود، ریتم آن را به خطر نینداخت.

پس از «اخراجی ها 1»، کاسه ساز به سینمای اجتماعی روی آورد و نوع رابطه آدم ها را زیر ذره بین قرار داد؛ دو فیلم «ریسمان باز» و «کارناوال مرگ» با توجه به همین مولفه، جلوی دوربین رفتند.
«نظام از راست»، دیگر فیلم کمدی کاسه ساز است که با توجه به اقبال «اخراجی ها» ساخته شد اما به دلیل توقیف اصلا دیده نشد.

کارنامه کاسه ساز، در طول 7 سالی که به شکلی جدی به تولید فیلم پرداخت، قابل قبول است؛ بسیار پرکار ظاهر شد و با برگ برنده با کیفیتی چون «مزرعه پدری» و البته اثر مردمی «اخراجی ها 1 و 2» کارنامه اش را پربار کرد.

حالا او در آن دنیا، به دو رسول پیوسته (ملاقلی پور و احدی). مثلثی که در این دنیا «مزرعه پدری» را ساختند و حالا حتما در فکر خلق شاهکاری دیگر در آن سوی ابرها هستند.

 

منبع: مردم سالاری

1264 - احمد شاهوند

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::

....................................................................................................................................................................................................

صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

..............................................................................................................................

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved

............................................................

طراحی و اجرا: استودیو سی نت