صفحه اول   اخبار   فیلم ها   نقد و یادداشت    ویدئو   هنرمندان   جدول فروش   نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما  |   تماس با ما  |   تبلیغات

جدول ارزشگذاری نویسندگان سی نت بر فیلم ها:  روی پرده  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390 - جشنواره 31 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، اخبار و یادداشت ها، نویسنده ها)                                                  انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1

سی نت  >> هنرمندان  >>  حسن فتحی   >> بیوگرافی

تعداد عکس ها: 0

مشاهده عکس ها

حسن فتحی (کارگردان)

Hasan Fathi

 

بیوگرافی:

مجموعه‌هاي تلويزيوني «همسايه‌ها»، «پهلوانان نمي‌ميرند»، «فردا دير است»، «روشن تراز خاموشي»، «شب دهم» و «میوه ممنوعه» و «مدار صفر درجه» و تله‌تئاترهاي «معماي يک قتل»، «تله موش» و فيلم تلويزيوني «نسخه خطي» حاصل 14 سال حضور و فعاليت مستمر حسن فتحي در عرصه برنامه‌سازي تلويزيوني است. او با كارگرداني فيلم «ازدواج به سبك ايراني» اولين فيلم بلند سينمايي را هم به كارنامه‌اش اضافه كرد.

نام او نخستين‌بار در تيتراژ مجموعه تلويزيوني "همسايه‌ها" (زمستان 1372) در مقام کارگردان ديده شد.

مجموعه‌اي که براي ماه رمضان آن سال تدارک ديده شده بود و هرچند سکوي پرش بلندي براي او به حساب نمي آمد اما استانداردهايي به مراتب بالاتر از اکثر مجموعه‌هاي آن زمان سيما داشت (با همسايه‌ها به کارگرداني محمدحسين لطيفي 1380 اشتباه نگيريد.)

پس از اين مجموعه، فتحي به ساخت تله تئاتر روي آورد و بي‌ترديد بخش عمده‌‌اي از موقعيت و شهرت حال حاضر خود را از فعاليت در اين عرصه کسب كرد. نخستين اثر او در اين حيطه تله‌تئاتر پرکشش و ديدني "معماي يک قتل" بود که براساس داستان مشهور "شاهدي براي بازپرسي" اثر آگاتاکريستي ساخته شده ودر پاييز 1373 روي آنتن شبکه دوم سيما رفت.

کاري جذاب و قابل دفاع که تمام عناصر آن از انتخاب نمايشنامه به عنوان دستمايه اصلي کار گرفته تا پرداخت نهايي آن براي تبديل شدن به تله‌تئاتر(که تفاوت‌هاي ساختاري قابل‌ملاحظه‌اي با تئاتر صحنه‌اي دارد) و از انتخاب درست و حساب شده بازيگران گرفته تا نوع هدايت وکارگرداني اثر، همگي از ظهور يک کارگردان آگاه و خلاق در اين عرصه خبر مي‌دادند.

فتحي گام دوم حضورش در عرصه کارگرداني تله‌تئاتر را هم محکم برداشت. "تله موش" بر اساس داستان مشهورتري از آگاتا کريستي، دومين تله‌تئاتر او در پاييز و زمستان 1376 و از شبکه دوم سيما به مخاطبان عرضه شد. فتحي در اين تله‌تئاتر با توجه به فضاي حاکم بر داستان قدرت مانور بيشتري داشت و با مهارت تعداد محدودي صحنه باورپذير خارجي (خارج از محيط بسته استوديو) را هم چاشني کار کرده بود.

فتحي با اتکا به همين دو اثر قابل تأمل نام و موقعيت خود را در ميان کارگردانان تلويزيون تحکيم کرد. در حوزه مجموعه‌سازي تلويزيوني اگرچه کارنامه فتحي درخشش تله تئاترهاي او را نداشته و دچار نوسانات و فراز و فرودهايي است، ولي نبايد از ياد برد که او سازنده دو مجموعه‌اي است که در رديف خاطره‌انگيزترين و پرمخاطب‌ترين مجموعه‌هاي دهه اخير تلويزيون جاي دارند.

حس کنجکاوي و تعليق حاکم بر مجموعه پهلوانان نمي ميرند که درست يک دهه پيش يعني در زمستان 1376 از شبکه دوم سيما پخش شد و علاقه‌مندان بسياري را تا انتها پاي مجموعه نشاند، محصول مهارت و تجربه او در کارگرداني داستان‌هايي با مضمون جنايي بود که اين بار در قالب يک داستان تماما ايراني و به قلم خود فتحي عينيت يافته بود.

او در اين مجموعه، تراژدي قتل‌هاي پي درپي پهلوانان محبوب تهران در عهد قاجار را دستمايه کار خود قرار داد و علاوه بر توفيقي که در حفظ راز اصلي قصه (هويت قاتل) تا انتهاي آن کسب کرد، گوشه‌هايي از مناسبات اجتماعي و سياسي آن روزگار مانند نفوذ و دخالت بيگانگان در امور داخلي ايران را هم به تصوير کشيد.

دومين مجموعه موفق او که بدون شک تا امروز با کيفيت‌ترين ساخته‌اش در مجموعه‌سازي محسوب مي‌شود، مجموعه "شب دهم" بود که در نوروز 1381 مقارن ماه محرم از شبکه اول سيما پخش شد . ظرافت قلم فتحي در تلفيق دو مضمون مذهبي و عاطفي، دقت درانتخاب به‌جاي نقش آفريناني چون حسين ياري، پرويز پورحسيني، رويا تيموريان و بازي خوب بازيگر گمنامي به نام پرويز فلاح پور که پيشينه تصويري چنداني نداشت، همراه خوش سليقگي شبکه اول سيما در برقراري تطابق زماني ميان شبهاي محرم سريال و شب‌هاي محرم آن سال و سرانجام کارگرداني حرفه‌اي فتحي از مهمترين عوامل شکل‌گيري اين موفقيت بودند.

‌اين مجموعه تا‌ امروز آخرين موفقيت فتحي درجذب بينندگان ميليوني بوده‌ و سريال‌هاي "فردا دير است" (1377)، "روشن تر از خاموشي" (1382) و "مدار صفر درجه" (1386) که به ترتيب با تمرکز ‌روي موضوعاتي مانند علل و ريشه‌هاي فردي و اجتماعي پيدايش بيماريهاي رواني و چگونگي درمان بهينه آنها ، سرگذشت فيلسوف مشهور ايران زمين يعني ملاصدرا و اوضاع سياسي ايران و جهان در بحبوحه جنگ جهاني دوم و جهت گيري کشورمان در آن زمان (در بستر يک ملودرام)، ‌روانه آنتن شده‌اند.

توضیح سی نت: فتحی پس از "مدار صفر درجه" به ترتیب این مجموعه ها را کار کرد: میوه ممنوعه (1387)، اشک ها و لبخندها (1388) و در مسیر زاینده رود (1389). اولی و سومی در ادامه کار فتحی بودند و سریال "اشک ها لبخندها" به دلیل تعجیل در رساندن به پخش علی رغم شروع بسیار معرکه اش پایان بندی بشدت ضعیفی داشت. ...

..............................................................................................................................

امتیاز کاربران (از 5):  3.58 (174 نفر امتیاز داده اند)

>> از 1 تا 5 به حسن فتحی امتیاز بدهید:

مشاهده: 9286     >> پربیننده ترین هنرمندان

 

لينك هاي مرتبط (فيلمها و مجموعه ها):

 

مجموعه آثار:

- ازدواج به سبک ایرانی (1384)
- پستچی سه بار در نمی زند (1387)
- کیفر (1388)
- یک روز دیگر (1390)

بخشی از مجموعه های تلویزیونی:
- همسایه ها (1372)
- معمای یک قتل (تله تئاتر، 1373)
- تله موش (تله تئاتر، 1376)
- پهلوانان نمی میرند (1376)
- فردا دیر است (1377)
- شب دهم (1380)
- روشن تر از خاموشی (1382)
- مدار صفر درجه (1386)
- میوه ممنوعه (1387)
- اشک ها و لبخندها (1388)
- در مسیر زاینده رود (1389)

 

جوایز و افتخارات:

- جایزه بهترین کارگردان از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی برای فیلم "پستچی سه بار در نمی زند" - 1388
- کاندید بهترین کارگردانی از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم "پستچی سه بار در نمی زند" - 1387

 

اخبار، مقاله ها و یادداشت های مرتبط با حسن فتحی :

:: هیچ مقاله و نوشته ای برای حسن فتحی  پیدا نشد ::

Cinetmag.com - Advertise

::  تبليغات  ::

>> سفارش آگهي

هنرمندان

چهره های روز

مهران احمدی

(شیار 143)

پانته آ بهرام

(بیگانه و تراژدی)

پرویز پرستویی

(میهمان داریم)

امیر جعفری

(بیگانه)

سحر دولتشاهی

(مستانه)

بهرام  رادان

(تراژدی)

مریلا زارعی

(شیار 143)

ساعد سهیلی

(چند متر مکعب عشق)

حمید فرخ نژاد

(پوسته)

مهدی هاشمی

(تراژدی)

میلاد کی مرام

(مستانه)

>>  اطلاعات بیشتر

هنرمندان

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::

....................................................................................................................................................................................................

صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

.......................................................................................................................................................................

 

..............................................................................................................................

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved

............................................................

طراحی و اجرا: استودیو سی نت